کسب ۳ کرسی در سامانه اخطار سونامی اقیانوس هند از جانب ایران

کسب ۳ کرسی در سامانه اخطار سونامی اقیانوس هند از جانب ایران به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی رئیس مرکز پیشبینی و اخطار مخاطرات دریایی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با تکیه بر این که مخاطرات سونامی در اقیانوس هند، ۴۰ کشور با جمعیت بیشتر از ۱.۵ میلیارد نفر را تحت تأثیر قرار می دهد، اظهار داشت: با افتتاح سامانه اخطار سونامی اقیانوس هند در سال ۲۰۱۳، ایران یکی از اعضای این سامانه است که سه کرسی آنرا در اختیار دارد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، دکتر علی راست گفتار در نشست مجازی تخصصی "ضرورت افزایش آگاهی و آمادگی در مقابل سونامی سواحل مکران" که به مناسبت روز جهانی آگاه سازی مخاطره سونامی برگزار شد، ضمن اشاره به صدمه پذیری خط ساحلی اقیانوس هند در مقابل مخاطرات اقیانوسی اضافه کرد: در این ناحیه حدود ۴۰ کشور قرار گرفته است که خیلی از آنها کشورهای درحال توسعه هستند.
وی جمعیت این ۴۰ کشور را بیشتر از ۱.۶ میلیارد نفر و خط ساحلی آنرا بیشتر از ۶۶ هزار کیلومتر ذکر کرد و خاطرنشان کرد: این خط ساحلی در معرض مخاطرات اقیانوسی چون سونامی، طوفان های دریایی قرار دارند؛ ازاین رو این کشورها صدمه پذیر هستند و لازم است هر نوع توسعه ای که در این کشورها ایجاد می شود، با عنایت به این مخاطرات باشد.
راست گفتار، مهم ترین سونامی اقیانوس هند را در روز ۲۶ دسامبر سال ۲۰۰۴ در اندونزی دانست و اظهار نمود: این کشور زلزله ای به بزرگای ۹.۲ را تجربه نمود که به علت این زلزله ارتفاع موج آب به ۳۵ متر از سطح دریا رسید و جان حدودا ۲۸۰ هزار نفر را گرفت و سبب شد یک میلیون و نیم نفر در اطراف اقیانوس هند خانه های خویش را تخلیه کنند.
وی، حجم خسارت این سونامی را ۱۴ میلیارد دلار عنوان نمود و خاطرنشان کرد: ۱۴ کشور متاثر از این سونامی شدند، ازاین رو تاسیس سامانه اخطار سونامی اقیانوس هند در کنفرانس سازمان ملل متحد که در کشور ژاپن در ژانویه سال ۲۰۰۵ برگزار شد، بعنوان نخستین گام برنامه اخطار زودهنگام و کاهش اثرات سونامی اقیانوس هند به تصویب رسید.
رئیس مرکز پیشبینی و اخطار مخاطرات دریایی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، تصریح کرد: بعد از ۶ سال همکاری بین المللی، این سامانه در اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی عملیاتی شد و سه مرکز خدمات رسان سونامی در کشورهای استرالیا، هند و اندونزی تاسیس شد.
وی با اشاره به اینکه این سه مرکز مسؤولیت کامل عرضه خدمات مشاوره ای سونامی در اقیانوس هند را در ۳۱ مارس سال ۲۰۱۳ بر عهده گرفتند، افزود: در سامانه اخطار سونامی اقیانوس هند دو گونه مرکز بعنوان مراکز هشداردهنده سونامی فعالیت دارند که شامل "مراکز منطقه ای دیده بانی سونامی" و "مراکز ملی اخطار سونامی" می شود.
به قول وی این سامانه از تشخیص زودهنگام موج سونامی شروع می شود و با یک جامعه کاملا آماده که قادر به عکس العمل به اخطار است، آخر می یابد.
راست گفتار با تکیه بر این که یک سامانه کامل اخطار سونامی تنها زمانی می تواند موفق باشد که فعالیتهای آن به صورت حلقه های متصل به هم صورت پذیرد، خاطرنشان کرد: پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی به نمایندگی از ایران یکی از اعضای این سامانه است. این پژوهشگاه با عنایت به اجرای طرح های پژوهش و تحقیقاتی در مورد سونامی، مبادرت به تهیه سامانه اولیه اخطار سونامی کرده است.
وی افزود: ما آمادگی داریم تا با همکاری دانشگاه های دریایی این سامانه را به صورت عملیاتی اجرایی نماییم و درخدمت کشور قرار دهیم.
وی افزود: این پژوهشگاه همینطور دارای سه کرسی سامانه اخطار سونامی اقیانوس هند است، بگونه ای که رئیس پژوهشگاه نائب رئیس این سامانه است.
منبع:

1400/08/15
21:30:41
5.0 / 5
351
تگهای خبر: آب , خدمات , دریا , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک