وزارت نیرو بازتخصیص حق آبه تالاب ها را در دستور کار قرار دهد

وزارت نیرو بازتخصیص حق آبه تالاب ها را در دستور کار قرار دهد مدیر کل دفتر تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست در نشست برخط امروز ضمن اشاره به اهمیت بازتخصیص حق آبه تالاب ها اظهار داشت: در صورتیکه بازتخصیص حق آبه انجام نشود وضعیت تالاب ها خطرناک خواهد شد.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا مرجان اشرفی زاده ضمن اشاره به مساله حق آبه تالاب ها تصریح کرد: حق آبه تالاب ها تعیین شده و پیگیری ها برای پرداخت آن با وزارت نیرو صورت گرفته است همینطور ما جلساتی برگزار می نماییم تا بازتخصیص هایی که وزارت نیرو باید انجام بدهد، مشخص شود. در حوضه های آبریز مصارف بیشتر شده است و اگر بازتخصیص صورت نگیرد، وضعیت تالاب ها خطرناک خواهد شد. تأمین حق آبه کف خواسته های ما برای تالاب هاست.

وی درباره ژئوپورتال تالاب ها اظهار داشت: ژئوپورتال تالاب ها آماده شده است و همه اطلاعات تالاب ها در آن وجود دارد.

اشرفی زاده ضمن اشاره به اقدامات دفتر تالاب ها برای احیای تالاب صالحیه و دریچه قم اظهارکرد: بحث قرق تالاب صالحیه در دستور کار قرار گرفته است و با حفظ پوشش گیاهی منطقه گرد و غبار کنترل خواهد شد. دریاچه قم مساله بسیار پیچیده ای است. این تالاب در پایاب خیلی از رودها قرار گرفته است و ما درحال رایزنی با وزارت نیرو هستیم تا تأمین حقابه آن صورت گیرد. برداشت نمک از این اکوسیستم شکننده سبب شده تا فشار زیادی به این دریاچه تحمیل شود.

در ادامه مهری اثنی عشری - مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران - درباره وضعیت طرح حفاظت از تالاب های ایران اظهار نمود: برنامه های سال ۲۰۲۱ این طرح حدودا درحال تکمیل شدن و برنامه های سال جدید درحال آغاز شدن است. تالاب های اصلی که روی آنها برنامه ریزی شده تالاب های ارومیه، شادگان و بختگان هستند.

وی اضافه کرد: پروژه های اصلی که روی آنها کار شده، استفاده از فناوری های نوآورانه، ارزیابی صدمه پذیری و پایش آنلاین تالاب هاست. نگاهی که ما تلاش در ترویج آن داریم «کلایمت اسمارت» و نسبت به آب و هوا هوشمند هستند همینطور کشاورزی پایدار، مشارکت جامعه محلی و آگاهی رسانی عمومی و جلب مشارکت مردم هم در دستور کار ما قرار دارد.

اثنی عشری تصریح کرد: ما برنامه داریم تا تجربه دریاچه ارومیه را بعنوان یک مدل در سطح ملی معرفی و دستورالعمل های در رابطه با آنرا در همه تالاب ها تدوین و استفاده نماییم.

در ادامه این نشست ندا فلسفی - مدیر ملی پروژه سیستان و هامون - ضمن اشاره به پروژه هامون بعنوان طرحی بین المللی تصریح کرد: پروژه بین المللی سیستان بر مبنای برنامه توسعه سازمان ملل متحد از دو سال پیش مقارن با شیوع کرونا آغاز شد. با آغاز این پاندمی، پروژه حضور فیزیکی خویش را کمتر کرد و برنامه ریزی و شناخت عمیق از منطقه در اولویت قرار گرفت. برای سال ۲۰۲۲ برنامه ریزی خوبی در این طرح انجام شده و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر مانند باد و خورشید، کشاورزی سازگار با اقلیم بر مبنای تغییرات اقلیمی، گردشگری و صنایع دستی، کسب و کار های خرد خانگی مطرح گردیده است.

وی اضافه کرد: این منطقه پتانسیل خوبی دارد. مرزی بودن منطقه و میراث فرهنگی آن سبب می شود بازاریابی در منطقه برای پایدارسازی معیشت ها راحتتر صورت گیرد همینطور بازاریابی در این منطقه بر مبنای زنجیره محصولات تولیدی و ارزش آنها صورت می گیرد.

فلسفی در انتها با تکیه بر اهمیت سیاست های کلان حکومتی در اجرای پروژه سیستان اظهار داشت: پروژه سیستان به سیاست های کلی و کلان دولت بخصوص وزارت امور خارجه مرتبط می باشد. اقدامات صورت گرفته در این پروژه در ارتباط با تاب آوری جوامع محلی در سیستان است. این اقدامات شامل مدیریت پایدار آب و خاک، گردشگری و صنایع دستی می شود.1400/10/13
23:37:46
5.0 / 5
299
تگهای خبر: آب , اقلیم , انرژی , پوشش گیاهی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک