سازمان هواشناسی هشدار داد

کاهش دمای 8 استان

کاهش دمای 8 استان خرید و فروش حیوان خانگی: سازمان هواشناسی با صدور یک هشدار نارنجی و سه هشدار زرد رنگ از افزایش سرعت باد در بعضی نقاط کشور و کاهش دما و پایداری جوی در شهرهای صنعتی کشور آگاهی داد.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از افزایش سرعت باد طی بازه زمانی پنج شنبه( ۷ بهمن ماه) تا دوشنبه( ۱۱ بهمن ماه) آگاهی داد.

نوع مخاطره حاصل از این پدیده افزایش ارتفاع موج در ساحل بین ۲ تا ۳ متر و در فراساحل تا ۳.۵ متر است.

منطقه اثر این سامانه پنج شنبه( ۷ بهمن ماه) شمال خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان و بوشهر، جمعه( ۸ بهمن ماه) تنگه هرمز، خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر و هرمزگان و شنبه( ۹ بهمن ماه) تنگه هرمز، خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر و هرمزگان خواهد بود.

یکشنبه (۱۰ بهمن ماه) تنگه هرمز، مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان و دوشنبه (۱۱ بهمن ماه) تنگه هرمز، مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان تحت تاثیر فعالیت این سامانه خواهند بود.

اثرات این مخاطره خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، خطر غرق شدن قایق های سبک و نیمه سنگین و اختلال در تردد با شناورهای سنگین و لطمه به قفس ها و تورهای صیادی خواهد بود.

توصیه می شود پرهیز از فعالیتهای تفریحی و محدودیت در سایر فعالیتهای دریایی خصوصاً در مناطق فراساحل، جمع آوری تورها و لوازم صیادی و اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیش گیری از هرگونه خسارت در دستور کار قرار گیرد.

همچنین سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از افزایش میزان سرعت باد طی روزهای پنج شنبه و جمعه (۷ و ۸ بهمن ماه) آگاهی داد.

حاکمیت این شرایط جوی افزایش ارتفاع موج در ساحل بین ۱.۵ تا ۲ متر و در فراساحل تا ۳ متر را دریای خزر، نواحی ساحلی و دور از ساحل گیلان، مازندران و گلستان در پی دارد.

اثر این مخاطره می تواند سبب افزایش احتمال اختلال در فعالیتهای دریایی، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، احتمال غرق شدن شناورهای سبک و نیمه سنگین و احتمال پاره شدن تورهای صیادی و لطمه به قفس ها شود.

بر اساس سفارش سازمان هواشناسی احتیاط در تردد قایق های سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیتهای دریایی در مناطق فراساحل، احتیاط در تردد کشتی های تجاری و اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیش گیری از هر گونه خسارت در دستور کار قرار گیرد.
سازمان هواشناسی در ادامه با صدور هشدار زردرنگ از پایداری و سکون نسبی هوا طی بازه زمانی سه شنبه( ۵ بهمن ماه) تا چهارشنبه( ۶ بهمن ماه) آگاهی داد.
نوع مخاطره این پدیده افزایش غلظت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا خواهد بود.
منطقه اثر این سامانه سه شنبه( ۵ بهمن ماه) شهرهای اصفهان و اراک و چهارشنبه( ۶ بهمن ماه) شهرهای تهران، کرج، اصفهان و اراک است.
اثر این مخاطره می تواند در صورت عدم کنترل منابع آلاینده ثابت و متحرک افزایش آلودگی هوا تا حد ناسالم برای گروههای حساس و در مناطق پرتردد و صنعتی و احتمال افزایش آلودگی هوا در حد ناسالم برای تمام گروه ها شود.
سفارش می شود از رفت وآمدهای غیر ضروری در سطح شهر خصوصاً برای سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری پرهیز شود. پرهیز از فعالیتهای فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت مصرف سوخت های فسیلی و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان شهرها نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

در ادامه سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از نفوذ سامانه پرفشار سرد از بامداد جمعه( ۸ بهمن ماه) تا اوایل وقت شنبه( ۹ بهمن ماه) آگاهی داد که سبب کاهش دما به میزان ۵ تا ۷ درجه سانتیگراد می شود.

منطقه اثر این سامانه جمعه( ۸ بهمن ماه) استانهای خوزستان، بوشهر، شمال و غرب فارس و شنبه( ۹ بهمن ماه) جنوب فارس، هرمزگان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی خواهد بود.

اثر مخاطره این موجب یخ زدگی محصولات کشاورزی و احتمال خسارت به ماشین آلات کشاورزی می شود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط ادامه افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط بوسیله انجام آبیاری خارج از نوبت، مصرف کودهای پتاسه (سولوپتاس) و ترکیبات بُر و روی مانند فروت ست و کودهای اسید آمینه بصورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان جهت مقاوم‏ سازی درختان به سرما، تامین سوخت و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه ها است.

با توجه به کاهش محسوس دما، صیانت از تاسیسات و مراقبت از سیستم های آبیاری تحت فشار، با عنایت به پایین بودن دمای سطح زمین خصوصاً در مناطق مرتفع و کوهستانی، ایجاد پوشش روی نهال های جوان و درختان لطمه پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، خودداری از انجام هرس درختان، عدم کوددهی استخرهای پرورش ماهیان گرم آبی، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک بامداد و بامداد)، عدم مبارزه شیمیایی در مناطقی که دما به زیر صفر می رسد، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، استفاده از ضد یخ در ماشین ‏آلات و ادوات کشاورزی و صیانت از سبزی و صیفی جات تازه کشت شده در مقابل سرما در استانهای جنوبی نیز در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه از تغییر نوع توده هوا و افزایش گرادیان فشاری آگاهی داد.

زمان شروع این سامانه اوایل وقت پنج شنبه( ۷ بهمن ماه) است و تا قبل از ظهر جمعه( ۸ بهمن ماه) ادامه خواهد داشت.

نوع مخاطره حاصل از این پدیده وزش باد شدید می باشد.

پنج شنبه( ۷ بهمن ماه) استانهای خوزستان، بوشهر، فارس، جنوب اصفهان، یزد، کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و جمعه( ۸ بهمن ماه) استانهای هرمزگان، سیستان و بلوچستان درگیر این پدیده خواهند بود.

اثر مخاطره حاصل افزایش احتمال خسارت به گلخانه ها و شکستن نهال ها است.

توصیه می شود استواری نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در مقابل باد، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی، استواری و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها، عایق بندی و صیانت از کندوها، با عنایت به باد و سرما در مناطق سردسیر، دامداری ها نسبت به خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن درب های سالن ها اقدام نمایند، سالن های مرغداری نسبت به تهویه و کنترل دما در وضعیت باد اقدامات لازم را انجام دهند، عدم انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به علت باد، عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی و نهاده های کشاورزی روی زمین و عدم آهک پاشی در استخرهای خاکی پرورش ماهی و مزارع میگو که آب آن تخلیه شده به علت وزش باد شدید در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1400/11/05
20:29:21
5.0 / 5
388
تگهای خبر: آب , آتش , آلودگی , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک