مامور شدن بهورزان به مراکز درمانی ممنوع

مامور شدن بهورزان به مراکز درمانی ممنوع به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر لزوم بازسازی و تکمیل خانه های بهداشت اظهار داشت: دیگر نباید شاهد خانه های بهداشت استیجاری باشیم و همین طور روسای دانشگاه های علوم پزشکی از مامور شدن بهورزان به مراکز درمانی جلوگیری نمایند.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از وبدا، دکتر بهرام عین اللهی در مراسم گرامیداشت روز بهورز که بصورت وبیناری و با حضور تعدادی از روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور، معاونان بهداشت، مدیران شبکه بهداشتی، بهورزان و مراقبان سلامت برگزار شد، اظهار داشت: خوشبختانه بعد از انقلاب زمینه خلاقیت ها و نوآوری های زیادی در کشور فراهم گشته است که ایجاد شبکه بهداشتی، درمانی و آموزش و به کارگیری بهورزان همچون این خلاقیت هاست.
وی ادامه داد: از اقدامات مقارن با تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایجاد شبکه بهداشتی و خانه های بهداشت در نقاط دور افتاده و استفاده از بهورزان باهوش، علاقمند و برخاسته از جامعه بود و عامل اصلی در موفقیت طرح بهورزی مردمی بودن آن بوده است.
دکتر عین اللهی ضمن اشاره به این که شعار تقدم پیشگیری بر درمان بعنوان یک کار علمی همیشه باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: طرح های فرمایشی بدون در نظر گرفتن خاستگاه مردمی آن با شکست مواجه می شوند. طرح بهروز و مراقبت های بهداشتی یک طرح مردمی بود که از انسان های شریف و علاقمندی که از جنس خود مردم بودند برای پیشبرد اهداف آن استفاده شد.
وزیر بهداشت اشاره کرد: بهورزان انسان های فداکاری هستند که خودرا وقف خدمت رسانی به مردم کرده و دستاوردهای بی نظیری در جهت سلامت مردم داشته اند و در جریان کرونا نیز برخی از این عزیزان به درجه رفیع شهادت رسیدند.
دکتر عین اللهی اظهار داشت: این عزیزان چون خودرا بغیر از مردم نمی دانند و همرنگ آنان هستند سبب ایجاد تحول در نظام سلامت شدند. در بحران سیل سال ۹۸ که من در پلدختر حضور داشتم شاهد بودم که پس از رفتن همه، بهورزان هنوز در منطقه حضور داشتند و حتی فرمانداران و استانداران نیز آمار منطقه را از آنان می گرفتند.
وی شاخصه اصلی بهورزان را مردمی بودن آنها دانست و بیان داشت: خوشبختانه مراکز آموزش بهورزی با عنایت به اهداف عملیاتی شان آموزش های هدفمندی به بهورزان ارائه می دهند. حتی خیلی از آموزش های دانشگاهی ممکنست کارآمدی آموزش های بهورزی را نداشته باشد.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: به روز بودن یکی از نیازهای این مراکز است که در جریان اپیدمی کرونا این به روز بودن کارآیی خودرا نشان داد. یکی دیگر از نکات آموزشی درباره به روز بودن بهورزان توجه دادن آنها به سبک زندگی سالم می باشد.
دکترعین اللهی اضافه کرد: یکی از اشکالات ما در زمینه درمان همین عدم توجه به سبک زندگی سالم می باشد که در روستاها به عکس شهرها کمتر شاهد مشکلات ناشی از آن هستیم برای اینکه روستاییان فعالیت بدنی زیادی دارند. در حوزه سبک زندگی وظایف بهورزان با عنایت به مناطق جغرافیایی فعالیت آنان ممکنست متفاوت باشد ولی آنچه مهمست این است که در این حوزه به روز باشند.

ضرورت بازسازی و تکمیل خانه های بهداشت
وزیر بهداشت اظهار داشت: یکی از مهم ترین برنامه های وزارت بهداشت برمبنای سفارش های مقام معظم رهبری بازسازی و تکمیل خانه های بهداشت است که از روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور می خواهم در این رابطه اقدام نمایند.
دکترعین اللهی اضافه کرد: گاهی چند خانه بهداشت از یک بیمارستان بازدهی بیشتری دارند. دیگر نباید شاهد خانه های بهداشت استیجاری باشیم و از همراهی معاونت توسعه وزارتخانه و کمک های مردمی برای توسعه این بخش بیشتر می توان کمک گرفت.
وی بیان داشت: هر کدام از حوزه های درمان و بهداشت وظایف خاص خودرا دارند و از بردن درمان در خانه های بهداشت باید اجتناب شود. اداره خانه های بهداشت باید بر عهده بهورزان، مراقبان سلامت و ماماها باشد.
وزیر بهداشت اظهار داشت: روسای دانشگاه های علوم پزشکی از مامور شدن بهورزان به مراکز درمانی جلوگیری نمایند. ساختار موفق شبکه باید همینگونه که هست باقی بماند.

جمعیت؛ اولویت اول وزارت بهداشت
دکتر عین اللهی با تکیه بر این که امروز مساله جمعیت اولویت اول وزارت بهداشت است، اظهار داشت: اوایل انقلاب رشد جمعیت خصوصاً در روستاها خوب بود ولی متاسفانه دخالت مستقیم و غیرمستقیم خارجی ها و ترویج فرهنگ «فرزند کمتر، زندگی بهتر» سبب فاجعه جمعیتی شد.
وی ادامه داد: اگر همین روال ادامه یابد جوانی جمعیت از بین می رود و تا ۲۰ سال دیگر سالخورده می شویم و دیگر نمی توانیم کشور مولّدی باشیم. بدین سبب یکی از مهم ترین تکالیف ما امروز کمک به رشد جمعیت است.
وزیر بهداشت اشاره کرد: فرزند آوری سبب تحکیم خانواده و نشاط در جامعه می شود و بهورزان و مراقبان سلامت باید بهداشت و تغذیه مادران حامله را مورد توجه ویژه قرار دهند. شعار امروز ما باید «فرزند بیشتر، نشاط بیشتر» باشد.

ایران جزو ۱۰ کشور موفق در مهار کرونا
دکتر عین اللهی ایران را جزو ده کشور موفق در مهار کرونا دانست و اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی موفقیت های ایران در مهار کرونا را تایید کرده است. در این راستا مهم ترین نقش را حوزه بهداشت و بهورزان با انجام واکسیناسیون داشتند.
وزیر بهداشت اضافه کرد: در طرح شهید سلیمانی هم شاهد بیماریابی، قرنطینه های خانگی و واکسیناسیون مردم در بسیاری از مناطق دورافتاده بودیم که به پشت سر گذاشتن پیک پنجم و سویه دلتا بسیار کمک کرد. ما بهورزان را مانند بسیجیان یک نیروی فداکار، مردمی، ولایتمدار و عاشق نظام و کشور می شناسیم. بهورزان مانند بسیجیان وارد کارزارها شده و فداکاری می کنند.

مجلس انقلابی نظام سلامت را تقویت کند
وی همین طور در حاشیه این مراسم اظهار داشت: حوزه سلامت نیازمند منابع پایدار می باشد و امیدواریم مجلس مالیات ارزش افزوده و مالیات بر سیگار را به این حوزه برگرداند.
دکتر عین اللهی اضافه کرد: بیمه ها هم به این منابع نیاز دارند و هرچه منابع مالی بیمه ها تقویت شود خدمات بیشتری می توان به مردم ارائه کرد برای اینکه خدمات بیمه ها هم اکنون کافی نیست.
وی ابراز امیدواری کرد مجلس انقلابی با مصوباتش نظام سلامت و بیمه ها را تقویت کند.
بر طبق گزارش وبدا، وزیر بهداشت درباب خدمات بیمه ناباروری نیز اظهار داشت: همه خدمات ما را شورایعالی بیمه تعیین می کند. خدمات ناباروری را شورایعالی بیمه تصویب کرده و کارگزاران تمام بیمه ها نیز این مصوبات را امضا کرده اند.

گفتنی است قبل از سخنان وزیر بهداشت دکتر حیدری معاون بهداشت و دکتر رضایی رییس مرکز مدیریت شبکه ضمن تجلیل از بهورزان به ارائه گزارش از وضعیت شبکه و خانه های بهداشت پرداختند. در این مراسم دو نفر از بهورزان و مربیان بهورزی نیز سخنانی ایراد کردند.
منبع:

1400/12/09
20:13:53
5.0 / 5
383
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک