اعلام تعطیلی قضایی بازار پرنده فروشی فریدونکنار در فصل تعطیلی رسمی

اعلام تعطیلی قضایی بازار پرنده فروشی فریدونکنار در فصل تعطیلی رسمی در حالی امروز خبر بسته شدن دائمی بازار فریدونکنار در صدر خبرهای رسانه های کشور قرار گرفت که مسؤلان مازندرانی از این مورد اظهار بی اطلاعی می کنند و این بازار هم به خاطر نبود پرندگان مهاجر زمستان گذران عملا تا اواخر تابستان به تعطیلی فصلی رفته است.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از خبرگزاری ایرنا، شهرستان فریدونکنار و تالاب هایش یکی از مهم ترین زیستگاه های زمستان گذرانی پرندگان مهاجر در مازندران محسوب می شود، وجود این پرندگان سبب رونق شکار و صید و راه اندازی بازاری در شهرستان فریدونکنار شده است بازاری که با وجود مخالفت های خیلی از فعالان و مدیران محیط زیست نه فقط تعطیل نشد بلکه به مکانی برای فروش لاشه و حتی زنده گونه های مختلف پرندگان مهاجر از شهرها و حتی استانهای مجاور نیز تبدیل گشت.
بازار پرندگان فریدونکنار قدمتی سه دهه ای دارد. این بازار بعد از باز شدن پای گردشگران بصورت انبوه و آشنایی آنها با وجود سنت شکار در مازندران و استقبال بومیان از خرید پرندگان مهاجر پا گرفت، ولی طی همین مدت چنان ریشه ای دوانده است که تا حالا از هیچ قانون و مصوبه ای تبعیت نکرده است و حتی در اوج کرونا و آنفولانزای فوق حاد پرندگان نیز با وجود مخالفت های بیشمار به فعالیت خود ادامه داد.
جان سختی بازار فریدونکنار در سالهای اخیر به حدی رسید که در دی ماه سال قبل دوستداران طبیعت و محیط زیست با راه اندازی پویشی با عنوان « درخواست تعطیلی بازار پرندگان وحشی فریدونکنار » در فضای مجازی، تیرک اصلی پناهگاه سلاخان پرندگان مهاجر در مازندران و استانهای شمالی را نشانه گرفتند و در این کارزار که خطاب به رئیس قوه قضاییه و رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی نوشته شده بود، با جمع آوری بیش از ۱۸ هزار امضا خواهان تعطیلی این بازار شدند.
در تازه ترین اتفاق بامداد امروز رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با رسانه ها از بسته شدن همیشگی بازار پرندگان فریدونکنار با ورود دستگاه قضایی آگاهی داد.
سمیه رفیعی با اعلان اینکه بازار پرندگان وحشی فریدون کنار سال هاست به دغدغه جدی فعالان محیط زیست تبدیل گشته است، اظهار داشت: فروش غیرقانونی انواع پرندگان وحشی در این بازار غیرقانونی از حدود یک دهه قبل سبب افزایش قابل توجه شکار بدون مجوز پرندگان مهاجر شده است.
نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: قبل از این فروش پرندگان حمایت شده به خصوص در فصول مهاجرت بسیار محدود و بصورت زیرزمینی انجام می شد. متأسفانه با ایجاد بازار پرندگان فریدون کنار بصورت غیرقانونی ضمن افزایش تقاضای خرید پرندگان حمایت شده و ایجاد چرخه مالی بالا، عملا این محل به محملی برای کارهای غیرقانونی تبدیل گشته بود که گاهی مورد حمایت برخی افراد با نفوذ نیز قرار می گرفت.
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به اینکه ضعف برخورد سازمان حفاظت محیط زیست با این مساله سبب گسترش فعالیت شکارچیان بدون مجوز شده بود، اظهار داشت: تعطیلی بازار فروش پرندگان وحشی فریدونکنار سال ها دغدغه و مطالبه جدی فعالان محیط زیست بود. فراکسیون محیط زیست مجلس از مدتها پیش پیگیر این مساله بود و در مکاتبات و رایزنی های انجام شده و ارائه نظرات کارشناسی به قوه قضائیه خواهان تعطیلی بازار پرندگان وحشی فریدونکنار شده بود.
رفیعی اضافه کرد: خوشبختانه با نظر مثبت قوه قضائیه و دستور مقام محترم قضایی قرار شد ضمن افزایش عوامل انتظامی و نیروهای محیط بانی از ورود خودرو های حامل پرندگان صید شده بدون مجوز از شهرستان ها و استانهای همجوار به شهرستان فریدونکنار و ادوات صید جلوگیری شده و با متخلفان دراین زمینه به شدت برخورد شود.
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس با استناد به دستور قضایی از تعطیلی همیشگی بازار پرندگان وحشی فریدونکنار آگاهی داد و ضمن تشکر از قوه قضائیه، دادگستری استان مازندران و دادستان عمومی و انقلاب شهرستان فریدونکنار اظهار داشت: صدور این دستور قضایی نشانه شناخت کامل مسئولان دستگاه قضایی از اهمیت صیانت از تالاب ها و پرندگان مهاجر استان و اولویت بخشی به مقوله حفاظت است. امیدوار هستم سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل محیط زیست استان مازندران نیز با حمایتی که دستگاه قضایی در این خصوص انجام داده است با تمام قوا وارد عرصه شده و ضمن تقویت صیانت از تالاب ها و پرندگان مهاجر استان، با هرگونه تخلف در این خصوص بصورت جدی برخورد کنند.
این اظهارات در حالی است که پیگیری های خبرنگار ایرنا با مسئولین استانی حکایت از عدم اطلاع از این تصمیم و هرگونه دستور قضایی در خصوص تعطیلی بازار فریدونکنار دارد.
دادستان فریدونکنار ضمن بی اطلاعی از این خبر به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تا حالا هیچگونه نامه و یا حتی خبری در خصوص بسته شدن بازار فریدونکنار به دادستانی ارسال نشده است.
علیرضا برخور اضافه کرد: در این فصل از سال نه پرنده ای در فریدونکنار وجود دارد و نه بازاری فعال است که با آن برخورد شود و هم اکنون بازاری که از آن بعنوان بازار پرندگان وحشی فریدونکنار یاد می شود یک کوچه خالی با تعدادی تخت است.
تماس خبرنگار ایرنا با اداره کل محیط زیست مازندران نیز نتیجه ای مشابه به دنبال داشت و مدیرکل محیط زیست مازندران نیز از تصمیم یا مصوبه جدیدی در خصوص تعطیلی بازار فریدونکنار ابراز بی اطلاعی کرد و اظهار داشت: نامه ای در این خصوص به محیط زیست مازندران ارسال نشده است و شاید این پیگیری بوسیله مجلس صورت گرفته و ما هم اکنون اطلاعی از این مساله نداریم.منبع:

1401/02/07
00:14:29
5.0 / 5
266
تگهای خبر: پرندگان , ثبت , حفاظت , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک