مدیر پارك ملی گلستان:

صیانت از پارک ملی گلستان نیازمند مشارکت عمومی است

صیانت از پارک ملی گلستان نیازمند مشارکت عمومی است خرید و فروش حیوان خانگی: مدیر پارک ملی گلستان اظهار داشت: مشارکت دادن مردم در حفظ و نگهداری این پارک نقش و تاثیربسزایی در توسعه فاکتورهای آن دارد.


مهدی تیموری مروستی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پارک ملی گلستان از خیلی از جنبه ها همچون پوشش گیاهی، تنوع حشره ای و جانوری از همه مناطق حفاظت شده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، شاخص تر است.
وی بیان کرد: خاص بودن این جنبه های مختلف سبب شده تا پارک ملی گلستان بعنوان ذخیره گاه زیست کره و یکی از زیستگاه های خاص و طبیعی جهان انتخاب و معرفی شود.
وی اشاره کرد: انتخاب این پارک از طرف هزار و ۵۰۰ اندیشمند برتر دنیا در زمینه محیط زیست بعنوان ذخیره گاه زیست جهانی نشان از اهمیت خاص، ویژه و مهم پارک ملی گلستان دارد.
مدیر پارک ملی گلستان اشاره کرد: وجود اکوسیستم های مختلف در پارک این منطقه را دارای ارزش های اکولوژیکی کرده است.
تیموری مروستی افزود: وجود گونه های حیوانی مختلف در محدوده ۹۲ هزار هکتاری پارک ملی گلستان و وجود گونه های مختلف گیاهی در آن سبب شده تا بعنوان نگین طبیعت ایران از این پارک نامبرده شود.
وی اضافه کرد: وجود اینگونه ها سبب شده نه فقط از جنبه ملی، بلکه از جنبه جهانی پارک ملی گلستان دارای ارزش و اهمیت خاص و ویژه ای باشد و بعنوان میراث طبیعی و جهانی ثبت گردد.
به گفته وی توجه به مردم در مساله حفظ و نگهداری از محیط زیست و در حقیقت مردمی کردن حفظ و نگهداری عرصه های مختلف طبیعی، از سیاست های خاص مسئولان نظام و سازمان حفاظت محیط زیست خصوصاً سالهای اخیر بوده است.

مدیر پارک ملی گلستان اظهار داشت: استاندار گلستان بعنوان مدیر شورای راهبری این پارک بر مشارکت همه آحاد مردم خصوصاً اهالی و ساکنان روستاهای همجوار پارک ملی تاکید دارد.
تیموری مروستی افزود: در بحث دخیل کردن مردم در امر حفاظت و نگهداری، باید از معتمدین محلی وتشکل های مردم نهاد سه استان گلستان، خراسان شمالی و سمنان که پارک ملی گلستان به لحاظ جغرافیایی در آنها واقع شده، استفاده نمود.
وی بیان کرد: تخصیص اعتبارات ملی و اقدامات انجام شده در زمینه زیرساخت ها و مشارکت بخش های مختلف همچون فرمانداری ها، شوراها و دهیاری های روستا و بخش های اطراف پارک ملی گلستان، منابع طبیعی و آبخیزداری، دامپزشکی و سایر نهادها در حقیقت نقطه عطفی در حفاظت این پارک به وجود آورده است.
وی تصریح کرد: در زمینه حیات وحش، امسال پیش بینی می شود که جمعیت، قوچ، میش، کَل و بُز و آهو که از گونه های شاخص حیوانی در پارک هستند به هزار راس برسد که این آمار و افزایش جمعیت بالاترین آمار ثبت شده از پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تا حالا بوده است.
مدیر پارک ملی گلستان اظهار داشت: وجود هزار و ۴۰۰ گونه گیاهی از هشت هزار گونه گیاهی موجود در کشور، در پارک ملی گلستان به سبب وجود اکوسیستم شرایط زیستگاهی متنوع و مختلف، نیز این پارک را خاص تر کرده است.
تیموری مروستی اضافه کرد: بر طبق مطالعات انجام شده تا حالا ۱۵۰ گونه گیاهان دارویی در پارک ملی گلستان شناسایی شده که تعدادی از آنها ویژه همین منطقه هستند.
وی افزود: یکی از تعارض های ما از گذشته تا حالا بحث شکارهای بدون مجوز بود که به سبب مشارکت مردم، همیاری شوراها و دهیاری ها در حفظ و نگهداری از پارک ملی گلستان، آمار را کاهش داده است.
وی تصریح کرد: البته برداشت بدون مجوز قارچ ترافل، چِرای بدون مجوز و موارد مشابه تعدادی از مشکلات موجود در پارک ملی گلستان است که امید داریم با مشارکت مردم، دیگر بحث صیانت از این پارک مهم نباشد و به کاربری های دیگر همچون در زمینه گردشگری بپردازیم.

پارک ملی گلستان بعنوان یکی از ذخیره گاه های زیست کره ثبت شده در میراث جهانی ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری همچون نیمی از گونه های پستانداران ایران را در بیش از ۹۲ هزار هکتار گستره جای داده است.
این پارک از بهترین زیستگاه های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز بوده و به ویژه بخاطر جمعیت فراوان قوچ و میش مشهور است.
پارک ملی گلستان دارای سه نوع آب و هوای متفاوت خشک، نیمه خشک و نیمه مرطوب است که همین خاصیت سبب شده این پارک دارای پوشش گیاهی متنوع از استپ خشک تا جنگل انبوه باشد.
گلستان در سال ۱۳۵۴ اولین پارک ملی ایران شد که در لیست میراث جهانی یونسکو بعنوان یکی از ۵۰ ذخیره گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسیده است.
بیشتر گستره پارک در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در خراسان شمالی و بخش ناچیزی در سرزمین استان سمنان قرار دارد.


منبع:

1401/03/24
20:54:35
5.0 / 5
87
تگهای خبر: آب , پزشك , پوشش گیاهی , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک