رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

نمی گذاریم تالاب انزلی به سرنوشت دریاچه ارومیه گرفتار شود

نمی گذاریم تالاب انزلی به سرنوشت دریاچه ارومیه گرفتار شود خرید و فروش حیوان خانگی: به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تکیه بر این که اجازه نمی دهیم تالاب انزلی به عاقبت دریاچه ارومیه گرفتار شود، اظهار داشت: دولت سیزدهم تنها دولتی است که هم حوزه پسماند گیلان و هم مبحث احیای تالاب بین المللی انزلی را در تراز ملی دیده و برای آن برنامه دارد.


علی سلاجقه روز سه شنبه در جلسه کمیته ملی احیای تالاب انزلی که با حضور استاندار گیلان و تعدادی از مدیران و مسؤلان قضایی و فرمانداران شهرستان های رشت، انزلی، خمام و صومعه سرا در انزلی برگزار شد، اضافه کرد: طبق دستور رئیس جمهور باید با سوداگران اکوسیستم تالاب انزلی برخورد شود.
وی اظهار داشت: ظرفیت اسمی ذخیره سازی آب سد سفید رود ۱.۸ میلیارد متر مکعب بود ولی امروز با این میزان به ۹۰۰ میلیون متر مکعب کاسته شده است.
وی اظهار نمود: فقط حوزه آبخیز سد سفیدرود ۵ میلیون هکتار است و میزان رسوب ورودی از رودخانه طالقان به این سد ۵۰ درصد است اما این پرسش مطرح است که چرا تا کنون برای پیشگیری از ورود این رسوب به سد اقدامی نشده است.
وی با انتقاد از این که چرا در نگاه مدیریت جامع، حوزه آبخیز سد دیده نشده است، اظهار داشت: با این وضعیت سفیدرود درحال خروج از حیز انتفاع است و به مرور نابود می شود و این مسئله اراضی کشاورزی، تولید انرژی و آبزیان این استان را به مخاطره افکنده است.
سلاجقه در زمینه اقدامات انجام شده در مبحث تالاب انزلی هم خاطرنشان کرد: تله های رسوب گیری که در این تالاب بوجود آمده حتی مسکن هم نیست و از جنبه علمی قابل پذیرش نمی باشد.
وی اظهار داشت: باید نخست با طرح جامع حوزه آبخیز، کار را گام به گام بر مبنای اصول علمی پیش ببریم تا به تالاب برسیم، تالابی که درحال خفه شدن است و حوزه آبریز آن از بین رفته و امروز ما باید به مردم پاسخگو باشیم.
معاون رئیس جمهور اظهار داشت: باید جلوی رسوبات و فاضلابی که از رودخانه های زرجوب و گوهررود به تالاب انزلی می ریزد در بازه زمانی مشخص گرفته شود و در داخل حوزه آبخیر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری طرح جامع خویش را مشخص و عرضه کند.
اجازه نمی دهیم تالاب انزلی به سرنوشت دریاچه ارومیه گرفتار شود
وی با تکیه بر این که اجازه نمی دهیم تالاب انزلی به سرنوشت و وضعیت دریاچه ارومیه گرفتار شود، اضافه کرد: باید کمیته فنی و حقوقی کنار هم قرار گیرند و محدوده تالاب مشخص شده و نقشه کاداستر آن تهیه شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: حق و حقوق معارضین شامل مالک، مستاجر و متصرف هم تعیین و انانکه به حریم و محدوده تالاب ورود یافته و آنرا تصرف کرده اند به شیوه های اصولی از حوزه تالاب بیرون بروند.
وی از استاندار خواست تا یک مدیر واحد برای کمیته هایی تالاب انزلی گمارده شود تا اعتبارات تمامی دستگاه ها و مدیریت آن در اختیار این کمیته قرار گیرد.
وی تصریح کرد: باید کمیته امنیت و قضایی و کمیته نظارت و اجرایی هم برای تالاب انزلی ایجاد شود تا روند پیشرفت کار مشخص و با متخلفان هم به شکل جدی برخورد شود.
وی ابراز امیدواری کرد: با عنایت به رویکرد دولت سیزدهم تالاب انزلی روزهای خوشی را تجربه خواهد نمود و با قرارگاهی که بدین منظور بوجود آمده و روحیه جهادی که وجود دارد باید کمیته ها بازه زمانی کار با مشارکت جوامع محلی را تعیین و اقدام نمایند.
وی اظهار داشت: باید قرارگاه عملیاتی مبتنی بر همه قوانین فعالیت نموده و مجلس هم در کنار آن قرار گیرد و مسئله تالاب انزلی بعنوان بحث ملی پیگیری و در رابطه با زمانی مشخص و با طرح مدیریت جامع، کار را پیش می بریم که دفتر ملی آن هم در گیلان فعال می شود.
سلاجقه خاطرنشان کرد: همینطور با عنایت به آنکه اطفای حریق به وزارت دفاع واگذار شده در صورت بروز آتشسوزی در تالاب باید وزارت دفاع ورود کند.


منبع:

1401/06/17
23:19:00
5.0 / 5
26
تگهای خبر: آب , آتش , انرژی , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک