افزایش صدمه پذیری درختان در اثر آلودگی هوا

افزایش صدمه پذیری درختان در اثر آلودگی هوا خرید و فروش حیوان خانگی: تهران - محققان دریافتند ذرات معلق موجود در هوا می تواند باعث افزایش صدمه پذیری درختان در برابر خشكسالی شود.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، بر طبق این تحقیقات، ذرات معلق باعث فراتراوش برگ ها و تشدید آثار زیان بار خشكسالی بر درختان می گردد. منافذ موجود روی برگ درختان امكان ورود دی اكسید كربن مورد نیاز برای فتوسنتز را به درون گیاه فراهم می آورد. بدون دسترسی به دی اكسید كربن كافی، درختان قادر به تبدیل نور خورشید به مواد مغذی نیستند، اما باز شدن منافذ روی برگ ها باعث تبخیر آب موجود آن ها هم می گردد. این فرآیند با عنوان فراتراوش شناخته می گردد.
این فرآیند امكان خنك ماندن درختان را فراهم می آورد، اما در طول خشكسالی، درختان به تمام ذخیره آب خود نیاز دارند.
به همین علت درختان باید در شرایط آب و هوایی خاص بتوانند بین خطر گرسنگی و خطر خشكی تعادل برقرار كنند و در طول میلیون ها سال مهارت لازم را در این امر كسب كرده اند. با این حال هیچگاه میزان ذرات معلق موجود در هوا به این میزان نبوده است.
محققان برای بررسی اثر ذرات معلق نمونه هایی از درختان مختلف را در معرض شرایط مختلف آب و هوایی قرار دادند. میزان تبخیر آب این گیاهان در مجاورت هوای پاك و فیلتر شده در مقایسه هوای آلوده شهرها بسیار كمتر بود. در این تحقیقات مشخص شد افزایش ذرات معلق موجود در هوا فرایند فراتراوش را مختل می كند و باعث صدمه پذیری درختان در برابر خشكسالی می گردد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Environmental Research Letters انتشار یافته است.
علمی (6)**9259


1397/04/26
14:17:59
5.0 / 5
4363
تگهای خبر: آب , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک