كاهش حیات دریایی اروپا بر اثر تغییرات اقلیمی

كاهش حیات دریایی اروپا بر اثر تغییرات اقلیمی به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی یك مطالعه پیشبینی كرده كه آب های اروپا به دنبال گرمایش بیشتر، 30 درصد از حیات دریایی و صدمه پذیر اقیانوسی را از دست می دهند كه این عامل خطر در كنار صید بی رویه ماهی ها می تواند معیشت و امنیت غذایی مردم ساحل نشین را به خطر بیندازد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، بر طبق یكی از جامع ترین مطالعات جهانی كه در مجموعه مقالات آكادمی ملی علوم آلمان (PNAS) انتشار یافته، اقیانوس های زمین به ازای هر یك درجه گرمایش زمین، پنج درصد از جانداران دریایی خودرا حتی بدون در نظر گرفتن تاثیرات گسترده ماهیگیری از دست می دهد.
با گرم شدن اقیانوس ها ماهی ها به سمت قطب های خنك تر می روند و گونه های بزرگتر به سبب گرمای زیاد با كاهش شدید جمعیت مواجه می شوند.
یك گزارش جدید كه طرح های كلی جهانی در آن حاكی از كاهش شدید زیست توده های اقیانوسی با افزایش گرمایش زمین است، در نظر دارد تا تصویری روشن از چگونگی به خطر افتادن ساختار و عملكرد اكوسیستم های ما در اقیانوس ها را با افت ناگهانی شرایط اقلیمی نشان دهد.
بر طبق این گزارش، بااینكه افزایش دمای جهانی منجر به كاهش شدید و توزیع مجدد حیات دریایی در كل آب های جهان شده اما این تغییرات در آبهای اروپا بیشتر از هر جای دیگری احساس شده است.
یك اكولوژیست در این مورد اعلام نموده كه در اروپا با توجه به این كه مردم كمتر از مناطقی دیگر همچون بنگلادش و آفریقای سیاه، احساس می كنند كه تغییرات اقلیمی روی زندگیشان تاثیر می گذارد اما تحقیقات نشان می دهد كه اروپا از لحاظ تاثیرات اقلیمی بر اكوسیستم های دریایی و كاهش زیست توده های دریایی جزو لطمه پذیرترین مناطق دنیا به حساب می آید.
هم اكنون مناطق مختلف اروپا شاهد كاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی ظرفیت تولید بوده است و انتظار می رود با ادامه روند گرمایش جهانی ۳۰ درصد به این میزان كاهش اضافه شود. میانگین های جهانی از آن حكایت می كند كه لطمه ها و كاهش های كنونی و پیش بینی شده برای آینده در آب های اروپا بیشتر از مناطق اقیانوسی دیگر در جهان است. از این منظر اروپا هیچ دفاعی از حیات دریایی خود در مقابل تغییرات اقلیمی نداشته و در واقع می توان گفت جلودار لطمه پذیری در مقابل این تغییرات شمرده می شود.
با عنایت به گرمایش آب های اقیانوسی و مهاجرت خیلی از گونه های دریایی به سمت مناطق سردسیر، آب های شمالی مانند آب های شمال نروژ شاهد افزایش زیست توده های دریایی است.
نكته جالب توجه آن كه هر چه در زنجیره غذایی پیشروی می نماییم، تاثیر تغییرات اقلیمی بر جانداران دریایی افزایش می یابد، بطوریكه این تاثیر بر پلانكتون ها خفیف است اما در ماهی های كوچك بیشتر شده و در جانوران بزرگ دریایی به بیشترین میزان خود می رسد. این امر بسیار نگران كننده است چونكه این نكته نشان دهنده آن است كه جانورانی چون پرندگان دریایی، نهنگ ها و ماهی های تُن لطمه پذیری شدیدی نسبت به تغییرات اقلیمی دارند.
بگفته یك اكولوژیست تاثیر ماهیگیری بر كاهش زیست توده های دریایی از تاثیر تغییرات اقلیمی كمی بیشتر است اما نكته قابل تامل این است كه حتی اگر بشر از صید ماهی ها دست بكشد، پدیده تغییرات اقلیمی همچنان به كاهش زیست توده های دریایی ادامه می دهد. در صورتیكه تغییرات اقلیمی و صید بی رویه با روند كنونی تدوام یابد، بشر بزودی شاهد تهی شدن آب ها از حیات دریایی خواهد بود و تغییرات به وجود آمده غیر قابل جبران خواهد شد.
این تغییرات موجب ایجاد تاثیرات اجتماعی در مناطق مختلف نیز شده است. چونكه با مهاجرت ماهی ها به مناطق سردسیر، مردم سواحل گرم تر كه بوسیله ماهیگیری امرار معاش می كردند، حالا به سبب كاهش جمعیت ماهی ها گرفتار مشكلات معیشتی شده اند و در عوض مردم مناطق سردسیر به سبب افزایش جمیعت ماهی ها به سبب مهاجرت اقلیمی این گونه ها با رونق ماهیگیری مواجه گشته اند.
بنا بر گزارش دویچه وله، كارشناسان متذكر شده اند كه رهبران اروپایی با كنترل روند ماهیگیری و همین طور مقابله با تغییرات اقلیمی و كمك به كاهش گرمایش جهانی، می توانند جمعیت زیست توده های دریایی را كه رو به كاهش هستند، احیا كرده و به مقابله با این مشكلات جدیِ زیست محیطی بپردازند.1398/03/25
17:09:23
5.0 / 5
5017
تگهای خبر: آب , اقلیم , پرندگان , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک