سازمان جنگل ها آتش سوزی ۴۰ هزار هكتاری را رد كرد

سازمان جنگل ها آتش سوزی ۴۰ هزار هكتاری را رد كرد خرید و فروش حیوان خانگی: مدیركل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور می گوید كه اطلاعات اخیر انتشار یافته درمورد آتش سوزی در 40 هزار هكتار از اراضی جنگلی و مرتعی كشور اطلاعات خامی است كه وجهه تخصصی ندارد، چونكه برای تحلیل تصاویر ماهواره ای باید آنها را با نقشه های جنگل و مرتع تطبیق دهیم.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، سازمان فضایی ایران گزارشی از وضعیت آتش سوزی های جنگلی و مرتعی در کشور طی یک ماه اخیر منتشر نموده است. بر طبق این گزارش در خرداد ماه سال جاری بیش از ۴۰ هزار هکتار از جنگل ها و مراتع درگیر آتش سوزی بودند. گزارش سازمان فضایی ایران در حالی وسعت آتش سوزی ها طی یک ماه را ۴۰ هزار هکتار اعلام نموده است که سازمان جنگل ها می گوید سالانه بطور متوسط ۱۶ هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی گرفتار حریق می شوند. همین طور آمار رسمی انتشار یافته از آتش سوزی های اخیر در کشور تفاوت زیادی با تصاویر ماهواره ای دارد.

رضا بیانی - مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - در گفت و گو با ایسنا درباره این تفاوت فاحش در وسعت مناطق گرفتار حریق در کشور اظهار نمود: سازمان جنگل ها بیش از پنج سال است که به تصاویر ماهواره ای وقوع حریق در کشور دسترسی دارد. تصویری که این ماهواره ها از مناطق درگیر حریق منتشر می کنند به صورت خام قابل استفاده نیست و باید با نقشه های جنگل و مرتع تطبیق داده شود. این آمار ۴۰ هزار هکتاری نشان میدهد که سازمان فضایی ایران کل محدوده ای که در تصاویر تغییر رنگ داده اند را بعنوان آتش سوزی در جنگل و مرتع گزارش کرده است.

وی افزود: در بعضی مناطق ما بیرون زدگی های سنگی و کوه ها یا زمین های بدون پوشش گیاهی داریم که تصاویر ماهواره ای با رنگ های مختلف، وقوع آتش در آنها را نیز نشان می دهند. حتی بارها دیده شده که از آتش سوزی در زمین های کشاورزی نیز تصویربرداری شده است. بدین جهت برای تحلیل تصاویر ماهواره ای نیاز به انطباق آنها با نقشه های کشور داریم. همین طور بین آتش سوزی های سطحی و آتش سوزی هایی که به تنه و تاج درخت لطمه می زند، تفاوت وجود دارد.

مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها با اشاره به وقوع آتش سوزی در اراضی کشاورزی مجاور جنگل و مرتع اشاره کرد: حتی گاهی دیده شده که در منطقه زاگرس، خشخاش کاشته شده است و برای از بین بردن آن زمین کشت آتش زده شده است. تمامی این ها در تصاویر ماهواره ای تحت عنوان آتش در جنگل و مرتع نشان داده می شود.

بیانی در ادامه با اشاره به اینکه ما منکر افزایش آتش سوزی ها در کشور طی یک ماه اخیر نیستیم، اظهار داشت: بطور قطع آمار انتشار یافته از طرف سازمان فضایی درباره آتش سوزی جنگل ها و مراتع در کشور «کلی» است و به هیچ عنوان وجهه تخصصی ندارد. آتش سوزی در زمین های کشاورزی، اراضی بایر و آتش سوزی های سطحی باید در این تصاویر مشخص شوند.

وی اضافه کرد: سازمان جنگل ها خود به این تصاویر ماهواره ای دسترسی دارد اما به سبب آنکه محکوم به ارائه آمار نادرست می شویم تابحال مبادرت به انتشار اطلاعات خام آنها نکرده ایم.

به گفته بیانی، آمار سازمان جنگل ها از آتش سوزی های جنگلی در کشور طی سال قبل ۳۰۰۰ هکتار است و نمی توان ادعا کرد که ۴۰ هزار هکتار از جنگل ها و مراتع کشور طی یک ماه سوخته اند.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، حدود یک ماه است که در کشور با آتش سوزی گسترده جنگل ها و مراتع مواجه هستیم و تابحال نیز متاسفانه پنج نفر از نیروهای مردمی هنگام اطفای حریق جان خودرا از دست داده اند.

منبع:

1399/04/10
14:05:05
5.0 / 5
2756
تگهای خبر: آب , آتش , پوشش گیاهی , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک