مصرف سالانه نیم میلیون تن كیسه پلاستیكی در كشور

مصرف سالانه نیم میلیون تن كیسه پلاستیكی در كشور مدیركل دفتر مشاركت های مردمی و مسئولیت های اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اینكه سالانه در كشور ما نیم میلیون تن كیسه پلاستیكی مصرف می شود، اظهار داشت: هم اكنون پیش نویس لایحه كاهش مصرف پلاستیك در كشور تدوین و به كمیسیون زیربنایی دولت ارائه شده است.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، ژیلا آقایی به مناسبت روز جهانی بدون پلاستیک اظهار نمود: طی قرن گذشته پلاستیک به سبب سهل الوصول بودن وارد زندگی مردم شده است و در ابتدا هیچ کس تصور نمی کرد که این محصول بتواند تبدیل به معضلی برای محیط زیست و زمین شود.
تولید روزانه ۵۸ هزار تن پسماند عادی در کشور
وی با اشاره به اینکه امروز (۱۱ جولای) به سبب جلب توجه مردم جهان به لطمه های زیست محیطی مصرف پلاستیک روز جهانی «بدون پلاستیک» نامگذاری شده است، اشاره کرد: در کشور ما روزانه ۵۸ هزار تن پسماند عادی تولید می شود که از این مقدار بین ۱۵ تا ۲۰ درصد پسماند خشک قابل بازیافت است که تنها ۹ درصد آن وارد چرخه بازیافت می شود.
کشور ما جزو ۱۰ کشور اول مصرف کننده پلاستیک در جهان
مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت های اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه کشور ما جزو ۱۰ کشور اول مصرف کننده پلاستیک در جهان است، اظهار داشت: هر ایرانی روزانه بطور متوسط سه کیسه پلاستیکی مصرف می کند که ۹۶ درصد آن مستقیم وارد سطل های زباله می شود.

آقایی افزود: در کشور ما همین طور سالانه نیم میلیون تن کیسه پلاستیکی مصرف می شود که اگر این میزان مصرف را مدیریت نکنیم یک فاجعه محیط زیستی را در پیش خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در کشور ما قوانین بازدارنده ای برای کاهش و منع مصرف پلاستیک و از طرف دیگر سیاست های تشویقی وجود ندارد، اظهار داشت: این مساله باعث شده است که نتوانیم در حوزه کاهش مصرف بی رویه پلاستیک اقدام شاخصی انجام دهیم.
تدوین پیش نویس لایحه کاهش مصرف پلاستیک در کشور
مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت های اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: سال قبل هیات وزیران برمبنای ماده ۴ قانون مدیریت پسماند به سازمان محیط زیست ابلاغ نمود که با همکاری وزارت صنعت لایحه ای را برای پشتیبانی از واحدهای بازیافت و کاهش مصرف پلاستیک تدوین کند. هم اکنون پیش نویس این لایحه آماده و به کمیسیون زیربنایی دولت ارائه شده است. امیدواریم با تصویب و ابلاغ این لایحه اقداماتی (هر چند دیر) برای کاهش مصرف پلاستیک و اعمال قوانین بازدارنده داشته باشیم.

آقایی با اعلان اینکه ایجاد برخی قوانین مانند عدم توزیع رایگان پلاستیک و قیمت گذاری روی آن می تواند در کشور ما بر کاهش مصرف پلاستیک موثر واقع شود، اظهارکرد: البته در کنار این ها نباید از موضوع آگاهی رسانی به شهروندان درباب مضرات پلاستیک برای محیط زیست و سلامت غافل شویم.

وی با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست همزمان با بیان ممنوعیت استفاده از بطری های آب معدنی در زیر مجموعه های خود این مساله را به صورت یک پیشنهاد برای تمام دستگاه های دولتی به هیات دولت فرستاد، اظهار داشت: متاسفانه دراین زمینه مقاومت هایی وجود دارد و تا زمانی که نتوانیم جایگزین های مناسبی را اعلام نماییم کار کمی سخت خواهد بود.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت های اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست در آخر یک گفت و گوی اینترنتی اظهار داشت: درحال حاضر کمیته کاهش مصرف پلاستیک در سازمان محیط زیست شکل گرفته است و نمایندگان فروشگاه های زنجیره ای بعنوان اماکنی که در آنها مصرف پلاستیک بسیار بالا است در این کمیته دعوت به همکاری شده اند. امیدواریم با همکاری دستگاه های ذی ربط و آگاه سازی مردم، کاهش مصرف پلاستیک در کشور را شاهد باشیم.
1399/04/21
21:58:03
5.0 / 5
2606
تگهای خبر: آب , حفاظت , دام , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک