بعد از بهبودی از كووید-۱۹ بیماران چه علائمی را تجربه می كنند؟

بعد از بهبودی از كووید-۱۹ بیماران چه علائمی را تجربه می كنند؟ همانطور كه روزانه افراد بسیاری در جهان به ویروس كرونا مبتلا می شوند، این مساله برای همگان واضح تر می شود كه كووید-19 یك سرماخوردگی ساده یا آنفلوآنزا نیست. تمامی افراد در تمامی گروه های سنی در معرض خطر مبتلاشدن به این بیماری قرار دارند و در بعضی مواقع شدت این بیماری در گروهی از افراد بیشتر از سایرین نیز است.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، درباره تأثیر کووید-۱۹ بر کیفیت زندگی افراد این را می دانیم که این ویروس کشنده تنفسی می تواند عوارض جانبی داشته باشد که بیماران بعد از بهبودی نیز برای مدت طولانی از آنها رنج می برند. برای بسیاری، ممکنست بار ویروسی کاهش یافته باشد، اما بعضی از علایم معمول مانند سرفه، خارش گلو و خستگی ممکنست هفته ها بعد از مبارزه با بیماری همچنان ادامه داشته باشد. بیماران بهبود یافته از این بیماری گاها به علت مشکلاتی از قبیل مشکلات قلبی، ناراحتی ذهنی و موارد دیگر به بیمارستان مراجعه می کنند. بدین جهت ما نباید بسادگی از این مساله بگذریم و منتظر آمدن واکسن این بیماری بمانیم، بلکه باید با رعایت تمام نکات بهداشتی خودرا از خطر مبتلاشدن به این بیماری دور نماییم.
مطالعه جدیدی به نام "کووید طولانی"(long COVID) که توسط پژوهشگران دانشگاه لیدز در انگلیس انجام شده است، شواهد بیشتری در اینباره عرضه کرده است. بگفته پژوهشگران از هر ۱۰ فرد، یک نفر حتی بعد از بهبودی موفقیت آمیز از آن بیماری ممکنست در معرض خطر مبتلاشدن به علایم عفونت ویروسی باشد. طی این مطالعه پژوهشگران زندگی بعضی از بیماران که پیش تر به کووید-۱۹ مبتلا بودند و الان بهبود یافته بودند را بررسی کردند تا الگویی از علایم و نتایج طولانی مدت بیماری را که به احتمال زیاد افرادی که به علت این بیماری در بیمارستان بستری شده اند، تجربه کرده اند را دریابند.

علائم کووید طولانی چیست؟
طی این مطالعه پژوهشگران به بررسی ۱۰۰ بیمار پرداختند. این ۱۰۰ بیمار به دو گروه تقسیم شده بودند، ۳۲ نفر از آنها به سختی بیمار بودند و در بخش های مراقبت ویژه بستری بودند، در صورتیکه ۶۸ نفر از آنها از عفونت خفیف یا متوسط رنج می بردند و نیازی به مراقبت شدید و بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه نداشتند. یافته های این مطالعه که در مجله "Medical Virology" انتشار یافت، نشان داد بیشتر بیماران حتی بعد از بهبود یافتن گرفتار یک عارضه جانبی هستند و از یک نشانه یا علامت خاص ناشی این بیماری رنج می برند. پژوهشگران مجموعه ای از این علایم (از متوسط تا شدید) را شناسایی و دسته بندی کردند. آن علایم به شرح زیراست:
۱. خستگی


بعد از بهبودی از بیماری کووید-۱۹ برای افراد دشوار است که به سادگی به حالت اول و سالم خود بازگردند، چونکه بعد از بهبودی از این بیماری آنها گرفتار خستگی طولانی مدت و ضعف (که ممکنست هفته ها و ماه ها ادامه داشته باشد) می شوند و این مساله بسیار ناخوشایند و گاها ترسناک است. نه فقط خستگی بعد از بهبودی در این بیماران مشاهده شده، بلکه تقریباً ۶۰ درصد از بیماران این مطالعه همین طور اظهار کرده اند که در هفته های پس از بهبودی از بی حالی و خستگی بیش از اندازه رنج می بردند. از این تعداد یک سوم آنها میزان خستگی خودرا متوسط تا شدید اعلام نمودند. جدا از این، سطح انرژی نامتعادل همین طور سبب شده بیماران علائمی مانند درد عضلانی، درد سوزن و سوزن و تپش قلب را نیز تجربه کنند. پاسخ ایمنی نادرست و حمله التهابی یکی از دلیلهای از دست دادن انرژی و عدم تعادل است. خستگی بعد از بهبودی نیز پیش تر در بیماران مبتلا به بیماری های سارس و ویروس اپشتین–بار مشاهده شده بود.
۲. تنگی نفس


نفس نفس زدن و تنگی نفس و داشتن درد قفسه سینه می تواند بعضی از علایم اصلی باشد که می تواند میزان حاد بودن عفونت کووید-۱۹ در بدن افراد را نشان دهد. با این وجود بعضی از بیمارانی که از بیماری بهبود یافته اند، ممکنست علامت تنگی نفس را مدت طولانی تجربه کنند. بعد از احساس تنگی نفس، احساس تپش قلب بعنوان دومین و شایعترین عارضه پس از بهبودی کووید-۱۹ شناخته می شود و این علایم حتی در کسانی که تا قبل از مبتلاشدن به کووید-۱۹ این علایم را نداشته اند نیز دیده شده است. طی این مطالعات مشخص شد که این مورد بیشتر در کسانی که به علت مبتلاشدن به کووید-۱۹ در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری بودند، دیده شده است. تنگی نفس همین طور می تواند علاوه بر علامت بعد از بهبودی کرونا یک علامت ناخوشایند از لطمه یا عارضه قلبی نیز باشد.
۳. زوال شناختی و حافظه


طبق یافته های این مطالعه، یک چهارم بیمارانی که به نوع متوسط و یا شدید کووید-۱۹ مبتلا شدند از عملکرد نادرست عصب روانشناسی و علایم مربوط به آن رنج می برند. علایم مشابه اختلال اضطراب بعد از سانحه نیز در بیماران مشاهده شده است. پریشانی ذهنی، مشکلات در درک حافظه یا رفتار می تواند به علت عوامل مختلفی که در داخل و خارج از مرکز بهبودی رخ می دهد، ایجاد شود. ترس از مرگ، درد، کمبود خواب، عدم تحرک یا ارتباط مناسب، انزوای اجتماعی یا هذیان، همه این عوامل می تواند در مبارزه شخص با بیماری کووید-۱۹ تاثیر بگذارند و این روند را دشوارتر کنند.
۴. استرس و اضطراب


قرنطینه موجب ایجاد استرس بی سابقه ای در زندگی ما شده است، اما برای افرادی که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند، مبارزه با استرس و اضطراب بسیار دشوارتر است و در طولانی مدت آنها را گرفتار بیماری های روحی می کند. یک مطالعه جداگانه که در بیمارستان های ایتالیا انجام شده، نشان داده است که تلفیقی از عوامل در طول درمان و بعد از بهبود می تواند احتمال مبتلاشدن به بیماری های روحی را در بیمار افزایش دهد. بی خوابی، افسردگی، اضطراب و اختلال وسواس فکری-عملی(OCD) معمولاً در بیماران بهبود یافته از این بیماری دیده می شود. همین طور مشاهده شده که زنان بیشتر از مردان در معرض پریشانی روانشناختی هستند.
۵. پایین آمدن کیفیت زندگی


تقریباً ۶۹ درصد از بیماران مبتلا به این بیماری تحت مراقبت های ویژه قرار گرفته اند و ۴۹ درصد مبتلایان به نوع خفیف تا متوسط این بیماری نیز اظهار کرده اند که از مشکلات توانبخشی رنج می برند و بازگشت به زندگی عادی برایشان مشکل است. این ویروس می تواند بر ریه، قلب، سیستم عصبی فرد تأثیر بگذارد و تمامی این موارد می تواند بر زندگی عادی افراد تاثیر بگذارد.
کاهش شدید و افت کیفیت زندگی یکی از علائمی است که در بیماران بهبود یافته از این بیماری مشاهده می شود که بگفته متخصصان این یکی از موارد مهمی است که باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد.1399/06/21
11:05:44
5.0 / 5
1833
تگهای خبر: انرژی , بهداشت , بیماری , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک