ژاپن طرح تخلیه فاضلاب نیروگاه فوكوشیما در اقیانوس را تایید نمود

ژاپن طرح تخلیه فاضلاب نیروگاه فوكوشیما در اقیانوس را تایید نمود خرید و فروش حیوان خانگی: دولت ژاپن طرحی را اجرا می کند که بر طبق آن بیش از یک میلیون تن آب آلوده نیروگاه هسته ای از کار افتاده فوکوشیما در اقیانوس تخلیه می شود. این آب مقرر است تصفیه و رقیق شود.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از بی بی سی، ساکنان محلی که در صنعت ماهیگیری مشغولند و همین طور کشورهای همسایه همچون چین و کره جنوبی با این طرح مخالفت کرده اند.
توکیو می گوید تخلیه این آب که برای خنک سازی سوخت هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد حدود دو سال دیگر شروع می شود. تصویب نهایی بعد از سالها بحث و گفتگو صورت می گیرد و انتظار می رود روند تخلیه این آب دهه ها به طول انجامد.
مقرر است این آب آلوده در یک پروسه پیچیده فیلتر شود و بیشتر عناصر رادیواکتیو آن از بین برود اما انتظار می رود تعدادی از عناطر همچون تریتیوم در آن باقی بمانند.
هم اکنون ۱.۳ میلیون تن آب رادیواکتیو، حجمی معادل پر کردن ۵۰۰ استخر اندازه المپیک، در ذخایر این نیروگاه از کار افتاده، جمع شده است.
گروه های محیط زیستی به شدت با اجرای این طرح مخالفت کرده اند.
هم اکنون چین از ژاپن خواسته "مسئولانه" رفتار کند و کره جنوبی نیز از تصمیم توکیو "به شدت ابراز تأسف" کرده است.
ژائو لیجیان سخنگوی وزارت خارجه چین در اطلاعیه ای اعلام نمود: ما نگرانی های شدید خودرا نسبت به دفع آب رادیواکتیو برنامه ریزی شده، به ژاپن اعلام و از این کشور خواسته ایم نسبت به دفع آب رادیواکتیو از نیروگاه هسته ای فوکوشیما نگرش مسئولانه ای داشته باشد. بعنوان همسایه نزدیک طرف چینی نگرانی عمیق خودرا از این بابت اعلام میدارد این کاری غیرمسئولانه است که تاثیری جدی بر بهداشت انسانی و منافع مردم کشورهای همسایه دارد. چین از نزدیک این مساله را به همراه جامعه بی المللی رصد می کندو حق خودرا برای هرگونه واکنش حفظ می نماید.
وی ادامه داد: حادثه هسته ای فوکوشیما یکی از جدی ترین حادثه های تاریخ جهان است. نشت مقادیر زیادی از مواد رادیواکتیو هم اکنون تاثیر عمیقی بر محیط زیست دریایی، ایمنی مواد غذایی و سلامت انسان به وجود آورده است. این مساله بطور طبیعی باید به روشی محتاطانه و مناسب با مشارکت همه طرف های نگران به جنگل همه لطمه های بیشتر به محیط زیست دریایی، ایمنی مواد غذایی و سلامت انسان رسیدگی شود.
جهان با نگرانی های عمیق تصمیم آینده طرف ژاپنی در مورد تخلیه فاضلاب هسته ای به اقیانوس، بالا بردن شک و تردید و ابراز مخالفت تماشا می کند. ژائو گفت مخالفت شدیدی نیز از داخل ژاپن نسبت به این مساله وجود دارد.
ژائو اضافه کرد: طرف ژاپنی اغلب از کشورهای دیگر می خواهد که به تعهدات بین المللی خود عمل کنند. حالا چشم دنیا به ژاپن است؛ و نمی تواند گوش خودرا به این مساله بچرخاند و ناشنوا شود.
سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار داشت: طرف ژاپنی باید به روشی مسئول برای منافع عمومی جهانی و منافع مردم خود عمل کند.
این سخنگو اظهار داشت: چین برای صیانت از منافع عمومی بین المللی و سلامت و ایمنی مردم چین نگرانی های شدیدی را بوسیله کانال دیپلماتیک به طرف ژاپنی ابراز داشته و از ژاپن خواسته است به موضوع دفع فاضلاب از نیروگاه هسته ای فوکوشیما به روشی محتاطانه و مسئولانه رسیدگی کند.
د رفوکوشیما چه رخ داده بود؟
در سال ۲۰۱۱، زلزله ای به بزرگی ۹ ریشتر موجب پدیدآمدن سونامی بزرگی شد که سواحل شمال شرقی ژاپن را در هم کوبید و به سه رآکتور فوکوشیما هم خسارت زد و موجب شد که مرکز رآکتور ذوب شود و مواد رادیواکتیو به دریا و منطقه اطراف نیروگاه نشت کند.
این حادثه جان ۱۵ هزار نفر را گرفت، بیش از ۱۰۰ هزار نفر آواره شدند و دو میلیون نفر دیگر از اهالی فوکوشیما که مجبور به ترک محل سکونت خود نشدند، باید تا سال ها مرتب معاینه و آزمایش شوند؛ کما اینکه دولت ژاپن سال پیش نخستین مورد سرطان در رابطه با سانحه نیروگاه اتمی فوکوشیما را تائید کرد.
در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ دولت ژاپن برآورد خودرا از هزینه تخریب نیروگاه فوکوشیما را دو برابر کرد و پیش بینی نمود که این کار معادل ۱۹۲ میلیارد دلار برای این کشور هزینه خواهد داشت.
تخمین زده می شد پاکسازی فوکوشیما از مواد رادیو اکتیو 30 سال طول بکشد.
منبع:

1400/01/25
12:11:32
5.0 / 5
324
تگهای خبر: آب , بهداشت , جنگل , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک