رییس كمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت عنوان كرد

مخالفت صریح با تشكیل وزارت انرژی و محیط زیست

مخالفت صریح با تشكیل وزارت انرژی و محیط زیست به دنبال ارائه طرح تشکیل وزارت آب، انرژی و محیط زیست از طرف برخی نمایندگان مجلس، رئیس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: اگر قرار باشد دستگاهی مسئول حفظ محیط زیست باشد باید از موضع بالاتری نسبت به وزارتخانه ها به مسائل ورود کند. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست معاون رئیس جمهوری است و به صورتی رئیس جمهوری بطور مستقیم مسئولیت محیط زیست را برعهده دارد. بدین جهت تبدیل سازمان حفاظت محیط زیست به وزارتخانه نه فقط مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه محیط زیست کشور بیش از پیش لطمه خواهد دید.محمد مجابی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه موضوع تشکیل وزارت آب، انرژی و محیط زیست موضوع جدیدی نیست، اظهار نمود: خیلی از مواقع در کشور ما بحث بر سر این است که اگر ساختار و تشکیلات تغییر کند، مشکلات حل خواهد شد این درحالیست که ما باید عمیق تر به مشکلات موجود نگاه نماییم. از سویی دیگر سابقه زیادی در تشکیل وزارتخانه های جدید و ادغام یا تفکیک وظایف دستگاه های اجرائی در کشور وجود دارد.

وی افزود: برای مثال قبل از انقلاب اسلامی ما در ایران وزارت صنعت، معدن و تجاری داشتیم که در مرحله ای بعد از انقلاب وزارت صنعت تبدیل به دو وزارتخانه و وزارت معدن تبدیل به بخشی جدا شد. بعد از آن در چندین مرحله دستگاه های صنعت، معدن و تجارت با یکدیگر ادغام شدند و وزارتخانه فعلی را تشکیل دادند. مشابه این روند برای وزارت جهاد سازندگی و کشاورزی نیز رخ داد و از سمتی دیگر سازمان میراث فرهنگی نیز به وزارتخانه تبدیل شد.
تغییر ساختارها هزینه های سنگینی را به کشور تحمیل می کند
مجابی با اعلان اینکه پرسش اصلی است اینجاست که آیا بعد از تشکیل یا ادغام و انحلال برخی دستگاهها و وزارتخانه ها، به جایگاه مورد نظر و مطلوبی رسیدیم، یا خیر؟ اشاره کرد: تغییر ساختارها هزینه های بسیار سنگینی را به کشور، دولت و مردم تحمیل می کند. این درحالیست که ما باید هدف گرایانه عمل نماییم و اثرگذار باشیم.

رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه اظهار داشت: طرحی که درحال حاضر درباب تشکیل وزارت آب، انرژی و محیط زیست در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است، طرحی جدید نیست و مشابه آن در مجلس دهم نیز بررسی شده بود اما به نتیجه نرسید.

مجابی با تاکید بر اینکه محیط زیست موضوعی کاملا حاکمیتی است که اهدافی ازجمله سیاستگذاری، استانداردگذاری، نظارت، برخورد با تخلفات و... را دنبال می کند، اظهار نمود: وزارتخانه ها دستگاه هایی اجرائی هستند اما ساختاری که باید به قانون گذاری و نظارت در حوزه محیط زیست بپردازد، ساختاری حاکمیتی است نه اجرائی. اگر سازمان حفاظت محیط زیست تبدیل به وزارتخانه آب، انرژی و محیط زیست شود مانند سایر وزارتخانه ها تبدیل به دستگاهی اجرا می گردد. در این شرایط چگونه می تواند بر اقدامات سایر وزارتخانه ها در حوزه محیط زیست نظارت یا اثرگذاری داشته باشد؟

به گفته وی یکی از با اهمیت ترین منابع آلودگی پالایشگاه ها و نیروگاه ها هستند. در چنین شرایطی وزارت آب، انرژی و محیط زیست چه طور می خواهد به موضوع آلودگی نیروگاه ها و پالایشگاه ها بعنوان قسمتی از زیرمجموعه خود ورود کند؟ متاسفانه باید اظهار داشت که در این شرایط سازمان حفاظت محیط زیست قدرت حاکمیتی خودرا از دست خواهد داد.

رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام با اعلان اینکه اگر قرار باشد دستگاهی مسئول حفظ محیط زیست باشد باید از موضع بالاتری نسبت به وزارتخانه ها به مسائل ورود کند، اشاره کرد: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست معاون رئیس جمهوری است و به صورتی رئیس جمهوری بطور مستقیم مسئولیت محیط زیست را برعهده دارد. از سویی دیگر اگر دستگاه مسئول محیط زیست در قالب یک وزارتخانه باشد، با هر تغییر و تحولی سیاست های آن تغییر پیدا خواهدنمود.

مجابی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهارکرد: هرچند که در تشکیلات سازمان حفاظت محیط زیست ضعف هایی وجود دارد اما چاره برطرف نمودن این ضعف ها این نیست که دستگاه حاکمیتی محیط زیست را تبدیل به دستگاهی اجرائی نماییم. هرچند که نیاز است برای حل مشکلات سازمان حفاظت محیط زیست اقداماتی جدی صورت گیرد اما تبدیل این سازمان به وزارتخانه نه فقط مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه محیط زیست کشور بیش از پیش لطمه خواهد دید.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در قانون اساسی ما تصریح شده است که حفظ محیط زیست وظیفه ای همگانی است، اظهار داشت: به موضوع آموزش در حوزه محیط زیست باید بیشتر دقت نماییم. درحال حاضر خیلی از افراد نسبت به حقوق شهروندی خود نسبت به محیط زیست آگاه نیستند و آنرا رعایت نمی کنند.

رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام در آخر اظهار نمود: چنانچه سازمان حفاظت محیط زیست در یک وزارتخانه ادغام شود، جایگاه محیط زیست از یک معاون رئیس جمهوری به یک وزیر تنزل پیدا می کند. از سویی دیگر دستگاه های اجرائی بیشتر به دنبال حل مشکلات خود هستند تا مشکلات عمومی. بدین جهت اگر سازمان محیط زیست در قالب وزارت آب، انرژی و محیط زیست قرار گیرد ممکنست با اندک فشاری زیر بار برخی مسائل مانند سدسازی ها برود که این مساله تخریب بیشتر محیط زیست را به دنبال دارد.1400/02/20
23:35:17
5.0 / 5
371
تگهای خبر: آب , آلودگی , آموزش , انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک