در سه ماه اول امسال رخ داد؛

وقوع بیش از 40 آتش سوزی در جنگلها و تالاب های خوزستان

وقوع بیش از 40 آتش سوزی در جنگلها و تالاب های خوزستان خرید و فروش حیوان خانگی: خوزستان مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان از وقوع بیش از 40 مورد آتش سوزی در مناطق محیطی زیستی استان خوزستان در سه ماه اول امسال آگاهی داد.محمدجواد اشرفی اظهار نمود: هر ساله با شروع فصل بهار و گرم شدن هوا و خشک بودن مراتع و جنگل در استان خوزستان، شرایط برای وقوع حریق مهیا می شود.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، وی ادامه داد: در طول این مدت آماده سازی زمین ها جهت کشت مزارع توسط کشاورزان با شدت بیشتری انجام می شود و متاسفانه یکی از راهکارهای کشاورزان، آتش زدن کاه و کلش باقیمانده از برداشت محصولات است که باتوجه به شرایط جوی در این فصل از سال، وزش بادهای منطقه ای موجب سرایت و شعله ور شدن آتش به سایر مناطق همچون مناطق جنگلی و مرتعی استان خوزستان می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان کرد: این فصل، زمان جوجه آوری و تخم گذاری برخی از پرندگان در زیستگاه های طبیعی استان خوزستان است و آشیانه های آنها روی درختان و زمین، در زمان آتش سوزی لطمه خواهد دید و موجب از میان رفتن گونه ها و تخریب آشیانه ها می شود.

وی اضافه کرد: آتش علاوه بر لطمه به جوجه آوری، موجب لطمه رسیدن به خیلی از گونه های جانوری که قدرت تحرک کمتر و همین طور وابستگی به زیستگاه دارند، می شود.

اشرفی آلودگی شدید هوا، آلایندگی گازها در جو و از میان رفتن زیست مندان مفید خاک که در عمق ۲۰ سانتیمتری خاک وجود دارند و همین طور بذر و دانه های قابل رویش را از دیگر لطمه های آتش زدن کاه و کلش برشمرد.

وی با اشاره به آمار آتش سوزی های رخ داده در سه ماه اول امسال اظهار داشت: در این آتش سوزی ها، ۱۱۲ هکتار از مناطق جنگلی و بیش از ۳ هزار هکتار از تالاب های استان خوزستان گرفتار آتش سوزی شده اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان اضافه کرد: تعداد وقوع حریق های سطح استان خوزستان در طول این مدت ۴۰ مورد گزارش شده که ۱۱ مورد مربوط به منطقه حفاظت شده شیمبار، ۲۲ مورد در مناطق جنگلی دز و کرخه و هفت مورد در تالاب هورالعظیم بوده است که همگی مهار شده اند.

وی درباب امکانات مورد نیاز جهت اطفای حریق در استان خوزستان اظهار داشت: کلیه ادوات از قبیل تانکر آتش نشان، تانکر آب بر، روت فایر، دمنده، فلکسی بک و آتش کوب بصورت محدود در اختیار نیروهای محیط بان استان خوزستان قرار دارد و آنها قادر هستند در زمان و محل های لازم از این تجهیزات استفاده کنند.

اشرفی تعداد نیروهای به کار گرفته شده در اطفای آتش سوزی های مناطق و تالاب ها در سه ماهه اول سال را ۷۸۰ نفر ساعت برشمرد.

وی از همکاری نیروها و جوامع محلی، تشکل ها و دوستداران محیط زیست، عوامل آتش نشانی، نیروی انتظامی، فرمانداری ها، بخشداری ها، دهیاری ها و هلال احمر در مهار آتش سوزی ها قدردانی و بر ضرورت وجود امکانات از قبیل بالگرد جهت پشتیبانی و انتقال نیروها به مناطق صعب العبور و ادوات و ماشین آلات سنگین جهت برش خط آتش و ایجاد آتش بر، تقویت نیروی انسانی و تقویت تجهیزات بیشتر در زمان وقوع آتش سوزی ها اصرار کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به اقدامات پیشگیرانه و آموزش به کشاورزان جهت پیش گیری از سوزاندن کاه و کلش، از معرفی ۹ نفر از عوامل آتش سوزی به مراجع قضایی اشاره نمود.

وی بیان کرد: آتش سوزی های مناطق زیست محیطی در استان خوزستان عمدتاً به دو دسته طبیعی و انسانی تقسیم می شوند. عوامل طبیعی شامل شرایط جوی، دمای بالا و پراکنش زباله در سطح طبیعت است و عوامل انسانی نیز شامل دو بخش عمدی و غیر عمدی است که برخی از این عوامل ناشی از اختلافات بین کشاورزان و مرتع داران است که موجب از بین بردن مراتع یکدیگر می شوند و برخی از عوامل ناشی از آتش سوزی کاه و کلش حاصل از زمینهای کشاورزی و حضور گردشگران در مناطق جنگلی، ایجاد شعله های آتش و سرایت آن در منطقه است.

منبع:

1400/04/02
19:09:13
5.0 / 5
405
تگهای خبر: آب , آتش , آتش نشانی , آلودگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک