در گفت وگو با خرید و فروش حیوان خانگی عنوان شد:

توضیحات دادستان اراك در مورد ماجرای معدن خواری در استان مركزی

توضیحات دادستان اراك در مورد ماجرای معدن خواری در استان مركزی به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی مرکزی دادستان عمومی و انقلاب اسلامی اراک در مورد نامه ارسالی از جانب مدیرعامل سازمان مردم نهاد کیمیای سبز استان مرکزی خطاب به دستگاه قضائی در خصوص پیگیری توقف عملیات اکتشاف و ابطال صدور مجوز معدن مس در ۴۸۰۰ هکتار از عرصه های طبیعی استان مرکزی توضیحاتی ارائه نمود.ربیع اله قربانی در گفتگو با ایسنا، از صدور دستور برای توقف عملیات اکتشاف این معدن اطلاع داد و اظهار نمود: صدور دستور در جهت حفظ حقوق عامه در خصوص توقف اجرای مصوبه مورخه بیستم اردیبهشت سالجاری هیئت حل اختلاف ماده ۲۴ مکرر قانون معادن برای انجام اکتشاف در مساحتی برابر با ۴۸۰۰ هکتار در محدوده شهرستان های اراک و شازند، در همان زمان صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: از طرفی اداره منابع طبیعی دادخواستی به خواسته دستور موقت در خصوص منع اجرای مصوبه مذکور و ابطال آن تقدیم دادگاه عمومی حقوقی اراک کرده که درحال رسیدگی است.

دادستان اراک افزود: دستور منع اجرای مصوبه یاد شده موقتی و قابل عدول در جهت حفظ حقوق عامه و ایجاد فرصت برای اداره منابع طبیعی و محیط زیست بعنوان دستگاههای متولی و ذینفع بوده و این دستور دائمی نبوده و قابل عدول هم هست.

وی با تکیه بر این که ورود دادستانی، اداره منابع طبیعی را در راه حقوقی طرح دعوا قرار داد، تصریح کرد: در این مورد و موارد مشابه ورود دادستان در جهت حفظ حقوق عامه باید به کیفیتی باشد که اختلال در کار قانونی دستگاههای اجرایی ایجاد نکند.

قربانی خاطرنشان کرد: بنابراین با این توصیف با پیگیری منابع طبیعی و طرح دعوا در مرجع ذیصلاح در موقعیت فعلی، تکلیف از این مرجع ساقط کرده است و حکم قطعی دادگاه در این خصوص مبحث را تعیین تکلیف خواهد نمود.

گفتنی است، رئیس شبکه زیست محیطی استان مرکزی با ارسال نامه ای خطاب به رئیس کل دادگستری استان مرکزی از یک معدن خواری هولناک پرده برداشت و صدور مجوز معدن مس در ۴۸۰۰ هکتار از زیستگاه پرارزش گونه های گون و بادامچه با دور زدن قانون توسط مدیران مرتبط را مصداق نقض حقوق عامه و تخریب عرصه های بکر طبیعی دانست.

دکتر سیاوش آقاخانی در گفتگو با ایسنا در تشریح این ماجرا اظهار داشته بود: متاسفانه آگاه شدیم با درخواست گروه صنعتی زرین خاورمیانه به منظور صدور گواهی اکتشاف و بهره برداری معدن مس برابر مصوبه مورخه بیستم اردیبهشت سالجاری هیئت حل اختلاف ماده ۲۴ مکرر قانون معادن آنهم در مساحتی برابر با ۴۸۰۰ هکتار در محدوده شهرستان های اراک و شازند و زیستگاه پرارزش گونه های گردن و بادامچه موافقت شده که بسیار نگران کننده است.

او اظهار داشته بود: بهره برداری معادن آن هم با روش رگه و تراشه یکی از مخرب ترین نوع بهره برداری معدن در دنیاست که نه تنها خسارت جبران ناپذیری به اکوسیستم شکننده پرارزش منطقه وارد می نماید بلکه نتایج محیط زیستی بسیاری را هم به همراه خواهد داشت و ساختمان خاک را نابود می کند.

آقاخانی تصریح کرده بود این روش بهره برداری نتایج مخرب زیست محیطی را به همراه دارد چون که نه تنها خاک را نابود می کند بلکه بافت و ساختمان خاک را از بین می برد. به عبارتی علاوه بر خام فروشی بدترین نوع بهره برداری از این معدن صورت می گیرد.

وی اظهار داشته بود: تجربه سالهای اخیر نشان داده است مجوزهای مخرب اینچنینی در ایام پایانی فعاله دولت ها صادر و چالش ها و معضلات گسترده را برای مردم و دولت بعدی بوجود می آورد. در این راستا با عنایت به رویه ناصحیح از سوی مدیران ارشد بخش دولتی به منظور دور زدن قانون صورت گرفته است و با وجود مخالفت منابع طبیعی، با استناد به برخی قوانین معدنی و ارتباطاتی که بهره برداران داشته اند توانستند در هیئت حل اختلاف مبحث ماده ۲۴ مکرر قانون معادن مجوز مخرب ترین بهره برداری را دریافت کنند.

رئیس شبکه زیست محیطی استان مرکزی در ادامه از رئیس کل دادگستری استان مرکزی خواسته بود به منظور بررسی علل پیگیری خارج از روال صدور مجوز این معدن مخرب از سوی مجموعه مدیریتی استان با عنایت به تخریب گسترده عرصه های طبیعی پرارزش استان و علل حذف استعلام منابع طبیعی در مرحله پیدایش و اکتشاف و موکول کردن آن به مرحله بهره برداری، دستورات لازم را صادر کند.
1400/04/08
12:34:50
5.0 / 5
435
تگهای خبر: دام , دریا , زیست محیطی , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک