واکنش یگان حفاظت محیط زیست به انتقادات تنها محیط بان قطع عضو کشور

واکنش یگان حفاظت محیط زیست به انتقادات تنها محیط بان قطع عضو کشور خرید و فروش حیوان خانگی: در پی انتقادات هادی پور- تنها محیط بان قطع عضو کشور که بیش از یک سال پیش در درگیری با چهار متخلف پای خودرا از دست داد - از سازمان حفاظت محیط زیست نسبت احراز نشدن جانبازی، دریافت نکردن بیمه و خسارت و تهیه نشدن پای هوشمند مصنوعی مورد نظرش، معاون یگان حفاظت محیط زیست کشور توضیحاتی ارائه نمود.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، حوالی بامدادان ۲۶ فروردین سال قبل درپی هجوم چهار فرد متخلف به پاسگاه محیط بانی کارون واقع در شهرستان گتوند استان خوزستان تنها محیط بان حاضر در این پاسگاه یعنی سید امین هادی پور مورد به هدف خوردن گلوله در ناحیه زانو قرار گرفت که در نهایت منجر به قطع پای او شد. بگفته تنها محیط بان قطع عضو کشور با گذشت بیش از یک سال نه فقط جانبازی او احراز نشده بلکه موفق به تهیه پروتز مورد نظرش و دریافت خسارت یا بیمه بابت نقص عضو نشده است. هرچند طی این مدت مبلغی توسط کمک های مردمی برای تهیه پای هوشمند مورد نظر این محیط بان جمع شده اما بنابر اظهارات او به علت دریافت نکردن بیمه، این مبلغ به حد نصاب تهیه پای هوشمند از نمایندگی یک شرکت آلمانی در یکی از کشورهای همسایه نرسیده که باتوجه به افزایش نرخ یورو این قیمت روزبه روز افزایش می یابد.

هادی پور دلیل درخواست خود برای تهیه پای مصنوعی هوشمند خارجی را اینطور به ایسنا عنوان کرد: باتوجه به قطع عضو اینجانب از بالای زانو، نیاز به مفصل زانو در تهیه پای مصنوعی وجود دارد و عموما مفاصل موجود در کشور ساخت خارج و شرکت های خارج از ایران است و نمونه تولید داخلی وجود ندارد. در حقیقت پروتز داخلی زانو با مفصل کامل یک زانو متفاوت می باشد.

منوچهر فلاحی - معاون یگان حفاظت محیط زیست- در گفت و با ایسنا ضمن بیان این که سازمان حفاظت محیط زیست با تمام توان از محیط بان هادی پور و تمام محیط بانان خود حمایت می کند، به شب وقوع حادثه اشاره و اظهار نمود: محیط بان هادی پور بعد از وقوع حادثه بلافاصله به بیمارستانی در شهرستان شوشتر اعزام شد اما به علت کمبود امکانات لازم برای درمان به بیمارستان گلستان اهواز منتقل شد. پزشکان به علت شدت خونریزی با انتقال او به تهران موافقت نکردند بدین سبب او مدتی در اهواز تحت درمان قرار گرفت و و بعد از فراهم شدن شرایط با اجازه پزشکان معالج به یکی از بهترین بیمارستان های خصوصی تهران منتقل شد و تحت مداوا قرار گرفت.
بخشی از هزینه های درمانی محیط بان هادی پور را سازمان محیط زیست پرداخت کرده است
وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست حدود ۲۰۰ میلیون تومان بابت مخارج درمانی محیط بان هادی پور در بیمارستان هزینه کرده و با وجود محدودیت در اعتبارات در حد توان در جهت پیگیری روند درمانی این محیط بان سعی شده است تا او مجبور به پرداخت هزینه بابت درمان نباشد.

معاون یگان حفاظت محیط زیست کشور درباره محل هزینه مبلغی که بابت مخارج بیمارستانی این محیط بان پرداخت شده است، توضیح داد: تمام محیط بانان و خانواده های آنان مشمول بیمه تکمیلی هستند اما بیمه محدودیت هایی دارد و تا اندازه ای می تواند هزینه های درمانی را پرداخت کند بدین سبب قسمتی از این هزینه را بیمه و قسمتی از آنرا سازمان حفاظت محیط زیست از محل اعتبارات تقبل و پرداخت کرده است.
سازمان حفاظت محیط زیست هزینه هر فاکتور بیمارستانی هادی پور را پرداخت می کند
وی همین طور درباره اظهارات محیط بان هادی پور در خصوص این که «هنوز فاکتورهایی از هزینه های درمانی خود دارد»، اظهار نمود: سازمان حفاظت محیط زیست تا حالا هزینه هر فاکتور بیمارستانی که محیط بان هادی پور ارایه داده را پرداخت کرده است و اگر هزینه یا فاکتوری باقی مانده باید به اداره حفاظت محیط زیست استان خوزستان تحویل دهد تا همکاران ما پیگیری و این هزینه را به او پرداخت کنند. ما بر طبق وظایف سازمانی در حد توان از محیط بان هادی پور حمایت می نماییم و او نباید نگران هزینه درمانی خود باشد.
چک ۱۵۰ میلیون تومانی بابت دیه برای تهیه پای مصنوعی بود
فلاحی قبل تر در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرده بود که چکی به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بابت تهیه پای مصنوعی ساخت کشور به محیط بان هادی پور ارائه شده اما او قبول نکرده اما محیط بان هادی پور این ادعا را رد کرد. فلاحی درباره این اظهارات متناقض در حوزه تحویل این چک بابت بیمه علی الحساب به محیط بان هادی پور مطرح شده، اظهار داشت: روزی که سرهنگ محبت خانی - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست - به محیط بان هادی پور اطلاع داد که چک بیمه او بابت تهیه پای مصنوعی داخلی آماده است، حضور داشتم و با وجود محدودیت های اعتباری سازمان حفاظت محیط زیست اما سرهنگ محبت خانی به او اظهار داشت که هر پای مصنوعی ساخت داخل را انتخاب نماید، سازمان هزینه آنرا هر چقدر که باشد، پرداخت خواهدنمود. با این وجود محیط بان هادی پور ابراز تمایل نکرد و از حرف او اینگونه برداشت شد که او تنها به دنبال تهیه پای هوشمند خارجی است.

وی در ادامه درباره انتقادات این محیط بان در خصوص این که «این چک قسمتی از دیه من است، پس چرا به نام زیان دیده نیست و به نام اداره کل محیط زیست استان خوزستان نوشته شده؟ است»، تصریح کرد: این چک جهت تهیه پای مصنوعی صادر گردیده است که بر طبق روال اداری در وجه اداره کل حفاظت محیط زیست استان مربوطه صادر و بوسیله همان اداره به شخص پرداخت می شود. حتی زمانی که محیط بانان ما به شهادت می رسند نیز روال اداری به همین صورت طی می شود و شرکت بیمه، چک را در وجه اداره حفاظت محیط زیست استان بابت پرداخت به خانواده متوفی صادر می کند.

فلاحی درباب پرداخت دیه محیط بان هادی پور اظهار داشت: پرونده درگیری و شکایت صورت گرفته از فرد ضارب در جریان است بدین سبب محیط بان هادی پور شاکی و مدعی خصوصی این پرونده است. بر این اساس دیه این محیط بان باید توسط متخلفی که از او شکایت شده یعنی ضارب اصلی پرداخت گردد اما این فرد هنوز شناسایی و دستگیر نشده است و طبق دستورالعمل های سازمانی هم اکنون امکان پرداخت دیه به محیط بان هادی پور مقدور نیست و تا آن زمان که قاضی پرونده تشخیص دهد که امکان احقاق حق شاکی وجود ندارد، پرداختی صورت نخواهد گرفت.

وی تصریح کرد: این که گفته می شود محیط بان هادی پور شاکی خصوصی این پرونده است به این معنا نیست که سازمان حفاظت محیط زیست در ارتباط با این پرونده دخالتی نکرده است بلکه اداره حقوقی اداره کل حفاظت میحط زیست خوزستان و اداره محیط زیست شهرستان گتوند پیگیر این پرونده هستند و مکاتبات را در این خصوص انجام می دهند. اگر زمانی هم لازم باشد دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست کمک نماید بلافاصله وارد عمل می شود اما پرونده محیط بان هادی پور هنوز در مرحله ای است که ضارب دستگیر نشده است.
اگر ثابت شود شرکت های داخلی توان تهیه پای مصنوعی لازم را ندارند، اقدامات دیگری انجام می شود
معاون یگان حفاظت محیط زیست کشور درباره موضوعات مطرح شده در حوزه تهیه پای مصنوعی هوشمند برای محیط بان هادی پور ضمن بیان این که امکان تهیه پای مصنوعی ساخت داخل با وجود قطع پای این محیط بان از بالای مفصل زانو وجود دارد، اشاره کرد: طی روند درمان این محیط بان علاوه بر برادرش و سایر همراهان او یک تن از همکاران یگان محیط بان هادی پور را هنگام مراجعه به مراکز درمانی همراهی می کرد همین طور طی پیگیری های فرمانده یگان حفاظت سازمان، تهیه پای مصنوعی ساخت داخل برای وی در کشور میسر است، با این وجود اگر مدارک یا مستنداتی ارائه شود که اثبات کند شرکت های داخلی توان تهیه پای مصنوعی لازم برای این محیط بان را ندارد بطور قطع اقدامات دیگری صورت خواهد گرفت اما هم اکنون این قابلیت در کشور وجود دارد.

فلاحی در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گتوند و اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان در حوزه پرونده محیط بان هادی پور شکایتی تنظیم کرده اند؟ اظهار داشت: محیط بان هادی پور شاکی خصوصی این پرونده است اما مکاتبات اولیه درباب پرونده او را اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گتوند انجام داده و اداره حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان نیز پیگیری کرده است. درصورتی که لازم باشد دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست نیز به این پرونده ورود پیدا می کند اما هنوز این پرونده به علت دستگیر نشدن ضارب اصلی به چنین مرحله ای نرسیده است.

وی افزود: روال پرونده های حقوقی محیط بانان به این صورت است که ابتدا بوسیله اداره حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مربوطه برای آن اقدامات و مکاتباتی انجام می شود، وگرنه شخص محیط بان که نمی تواند به تنهایی با دستگاه های مختلف مکاتبه کند. اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گتوند در ارتباط با پرونده محیط بان هادی پور شکایت کرده و پرونده او حتی در شورای تامین شهرستان گتوند نیز مطرح گردیده است.
ابهامات کارشناسان بنیاد شهید
معاون یگان حفاظت محیط زیست درباره ابهامات مطرح شده که روند پرونده جانبازی این محیط بان را به تعویق انداخته است، توضیح داد: در جلسات مشترکی که با سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام شد پرونده محیط بان هادی پور و دفاعیات مربوط به آنرا مطرح کردیم اما گزارشی که آن سازمان از واحد استانی خود دریافت کرده بود به محل اختلافی در پرونده این محیط بان تبدیل شد. بر طبق آن گزارش که به استناد اظهارات محیط بان هم شیفت آقای هادی پور در روز حادثه تهیه شده کارشناسان بنیاد شهید و امور ایثارگران این برداشت را کرده بودند که آقای هادی پور در شب حادثه شیفت نبوده و به دلیل مبتلاشدن به ویروس کرونا خودرا در پاسگاه محیط بانی قرنطینه کرده بود این در حالیست که محیط بان هادی پور در شب حادثه شیفت بود و شواهدی در خصوص بیمار بودن او وجود ندارد.

وی افزود: بطور معمول گشت و پایش و عملیات تعقیب و گریز محیط بانان بصورت انفرادی صورت نمی گیرد و محیط بانان با همدیگر در مناطق حضور پیدا می کنند. این شائبه برای کارشناسان سازمان بنیاد شهید پیش آمد که چرا محیط بان هادی پور در شب حادثه در پاسگاه محیط بانی حضور داشته در صورتیکه همکار وی در منطقه بوده است. همکار محیط بان هادی پور در اظهارات خود آورده بود که هادی پور بنابر شرایط کرونائی ترجیح داده در پاسگاه بماند و از پاسگاه نگهبانی کند. باتوجه به وجود گاوصندوق سلاح های محیط بانی در این پاسگاه لازم است حداقل یک نفر محیط بان در این پاسگاه جهت مراقبت و نگهبانی باقی بماند و محیط بان هادی پور نیز به همین جهت در شب شیفت در پاسگاه مانده بود.

معاون یگان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در چنین شرایطی که ابهاماتی در پرونده جانبازی مطرح و به محل اختلاف نظر تبدیل می شود، پرونده به مقام بالاتری که ستاد کل نیروهای مسلح است ارجاع داده می شود تا بررسی شود که پرونده محیط بان هادی پور نیز به همین دلیل به ستاد ارجاع داده شد. با این وجود بنا به درخواست سازمان حفاظت محیط زیست قرار شد که در جلسه آتی که با سازمان بنیاد شهید برگزار می گردد مجدد پرونده محیط بان هادی پور را مطرح و ادله و مستندات خودرا در این زمین ارائه نماییم تا ابهامات موجود حل و فصل شوند. اگر ما پیگیر پرونده جانبازی این محیط بان نبودیم این پرونده رد می شد و به مقام بالاتری ارجاع نمی شد.

فلاحی در آخر اظهار داشت: محیط بان هادی پور نباید نگران پرونده جانبازی خود باشد چونکه سازمان حفاظت محیط زیست با تمام توان از او حمایت و دفاع می کند. این وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست است که از محیط بانان خود حمایت کند و این شائبه نباید برای هیچ یک از محیط بانان زحمتکش پیش آید که سازمان از آنان حمایت نمی کند.

منبع:

1400/06/15
20:18:23
5.0 / 5
358
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک