جزئیات تنوع و گستردگی 6 زیست بوم جنگل های ایران

جزئیات تنوع و گستردگی 6 زیست بوم جنگل های ایران به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی، به اعتقاد محققان، ایران دارای تنوع زیست بوم های جنگلی، زیست بوم جنگلی مرتعی، کوهستانی، بیابانی و آبی است و زیست بوم جنگلی ارسباران بعنوان ذخیره گاه زیست کره در یونسکو ثبت جهانی شده است.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، دکتر هادی کیادلیری، عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات امروز در پنل تخصصی تنوع زیستی ششمین کنگره بین المللی و هجدهمین کنگره ملی ژنتیک که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، ضمن اشاره به موقعیت جغرافیایی ایران، اضافه کرد: مساحت ایران یک میلیون و ۶۴۸ هزار و ۱۹۵ کیلومتر است که قطر بزرگ کشور از دامنه های آرارات تا بندر گواتر ۲۲۵۰ کیلومتر و قطر کوچک ایران ۱۴۰۰ کیلومتر از سرخس تا دهانه اروند رود است.
وی با اشاره به اینکه ایران در نیمکره شمالی و فاصله مناسب از خط استوا و در شرق منطقه خاورمیانه قرار دارد، اضافه کرد: ایران دارای تنوع زیست بوم های جنگلی، زیست بوم جنگلی مرتعی، کوهستانی، بیابانی و آبی است.
کیادلیری اضافه کرد: از ۱۶۴ میلیون هکتار کشور، ۸۲ درصد دارای منابع تجدیدشونده است، ضمن آنکه ۷/۶ درصد آن به جنگلها اختصاص دارد؛ این میزان شامل ۱۲/۴ است.
وی مساحت مراتع کشور را ۸۵ میلیون هکتار عنوان نمود که ۵ درصد مساحت کشور را شامل می شود و افزود: مناطق بیابانی و کویری کشور در مساحتی حدودی ۳۴ میلیون هکتار توسعه یافته است.
عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات، وسعت جنگل های کشور را حدود ۱۴/۳ میلیون هکتار عنوان نمود و اظهار داشت: زیست بوم های جنگلی کشور شامل جنگل های هیرکانی که در لیست میراث طبیعی جهان است، جنگل های ارسباران، جنگل های زاگرس، جنگل های ایران_تورانی، جنگل های خلیج عمانی و جنگل های مانگرو می شود.
کیادلیری ضمن اشاره به منابع جنگلی کشور، جنگل های هیرکانی را همچون این مناطق ذکر کرد و اظهار داشت: جنگل های هیرکانی از منطقه هیرکن جمهوری آذربایجان آغاز می شود و تا استان گلستان در ایران ادامه دارد؛ نوار باریک سبز بین دریای خزر و رشته کوه البرز است.
وی افزود: مساحت کل جنگل های ناحیه رویشی ارسباران ۵۵۸۲۰۰ هکتار است که در یازده واحد هیدرولوژیک قرار دارد. این ناحیه استانهای آذربایجان شرقی و اردبیل را دربر می گیرد و گونه های با ارزشی نظیر سرخدار و دره "پر" در این ناحیه رویشی قرار دارد.
کیادلیری تصریح کرد: جنگل های این منطقه بعنوان ذخیره گاه زیست کره در یونسکو ثبت جهانی شده است و گونه های اصلی شامل بلوط سیاه و سفید است.
او همینطور به جنگل های ناحیه ایران و تورانی اشاره نمود و اظهار داشت: این ناحیه رویشی در مناطق مرکزی و شرق کشور پراکنش دارند و بیشتر از ۸۴ درصد مساحت این جنگلها از انبوهی کمتر از ۲۵ درصد برخوردار می باشند.
به قول عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات، جنگل های این ناحیه نقش مهمی در محافظت از خاک و پیشگیری از فرسایش بادی و کاهش گرد و غبار دارند.
کیادلیری با تکیه بر این که فلات ایران به دلیل خصوصیات جغرافیایی و اکولوژیک جزء مناطق خشک و غیر جنگلی محسوب می شوند، افزود: زیست بوم جنگلی این منطقه در دو نوع جنگلی و کوهستانی است که در جنگل های بیابانی دارای گونه های چوبی مختلف مانند درخت تاغ، گز، اسکنبیل و قیچ است.
وی افزود: جنگل های کوهستانی در ارتفاعات فلات مرکزی از حدود ۱۵۰۰ متر به بالا است.
کیادلیری افزود: جنگل های ناحیه رویشی خلیج فارس از قصر شیرین در غرب کشور، شروع و به صورت نوار باریک به سمت جنوب کشیده شده و در بخش جنوبی به عرض این نوار افزوده شده است و بعد از عبور از استانهای خورستان، بوشهر و هرمزگان در استان سیستان و بلوچستان به مرز ایران و پاکستان منتهی می شود.
منبع:

1403/04/18
12:29:25
5.0 / 5
91
تگهای خبر: آب , ثبت , جنگل , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک