آیت الله عاملی:

حرف سازمان محیط زیست در تولید و اشتغال فصل الخطاب است

حرف سازمان محیط زیست در تولید و اشتغال فصل الخطاب است ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل اظهار داشت: حرف سازمان حفاظت محیط زیست در بحث تولید و صنعت فصل الخطاب است و همه باید گوش کنند اما حفاظت محیط زیست هم باید بدون تعصب عمل نماید و بعد از صدور مجوز در راه سرمایه گذاری سنگ اندازی نکند.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، آیت الله سید حسن عاملی روز یکشنبه در دیدار با تعدادی از کارکنان اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل اظهار نمود: فرهنگ ریل است، سایر مسائل مانند اقتصاد هم قطار آن است و قطار بدون ریل نمی تواند حرکت کند؛ چنان که بخش قابل توجهی از مشکلات همچون در حوزه اقتصاد (رشوه، رانت، دست درازی پنهانی به بیت المال و سو استفاده از موقعیت) بیشتر فرهنگی است.
وی ضمن اشاره به این که محیط زیست مفهومی وسیع دارد که بخشی از آن به فعالیتهای این سازمان برمی گردد، بیان نمود: به صورت طبیعی انسان ها منفعت طلب و فزون خواه هستند، بخصوص در جامعه ای که مدنیت فاخری نداشته باشد، حدود رعایت نمی گردد.
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل اضافه کرد: کره زمین منابع محدودی به منظور زندگی انسان ها دارد، چون که جمعیت به تدریج در حال افزایش می باشد و در این میان تخریب محیط زیست به روش های مختلف زندگی انسان ها را به امری طاقت فرسا تبدیل می کند؛ چنان که افراد بسیاری به علت آلودگی هوای شهرهای بزرگ به بیمارستان می روند و این امر تا حدی به محدوده استان اردبیل هم رسیده است.
وی به پدیده های قاچاق چوب و تخریب خاک همچون در مشه سویی اشاره نمود و اظهار داشت: در حالیکه به علت افزایش قیمت ها یک اصله درخت تا حدود ۱۰۰ میلیون ریال است، دستگاهی مانند منابع طبیعی نیروی کافی برای پایش ندارد و در چنین شرایطی اگر انسان ها کف نفس نداشته باشند، نمی توان در این حوزه اقدام خاصی انجام داد.
آیت الله عاملی با انتقاد از صدور مجوزهای شکار و صید از جانب سازمان حفاظت محیط زیست، افزود: مشخص نیست این مجوزها بر چه اساسی صادر می شود، در حالیکه پیشتر گونه های جانوری مختلفی در طبیعت وجود داشت اما به تدریج این تنوع از بین رفته و تعدادشان کاسته شده است و ازاین رو باید این مورد جمع شود.
وی ضمن اشاره به قطعه بندی و فروش اراضی ملی و کشاورزی تشریح کرد: خاک دانی ترین عنصر طبیعت است و با این وجود درون آن چندین جنبه مهندسی نهفته است که باعث رویش انواع گیاه و میوه شده و شامل مهندسی رنگ، مهندسی بو، مهندسی طعم، مهندسی انرژی، مهندسی شکل، مهندسی تصفیه و مهندسی حس است و با از بین رفتن خاک همه اینها از بین می رود.
امام جمعه اردبیل با اشاره سرعت توسعه و بهره وری در دنیا و نیاز شدید کشور به تولید و اشتغال، خاطرنشان کرد: حرف سازمان حفاظت محیط زیست در بحث تولید و صنعت فصل الخطاب است و همه باید گوش کنند اما حفاظت محیط زیست هم باید در تشخیص حساب شده و بدون تعصب عمل نماید؛ ولی بعد از صدور مجوز حق ندارد به بهانه های واهی با عنوان کارشناسی در راه سرمایه گذاری سنگ اندازی کند.
وی اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست در این شرایط تنها یک راه دارد، باید از مردم مدد بگیرد و از ظرفیت خود آنها برای محافظت از محیط زیست استفاده کند؛ چون که در نهایت خود آنها هم ذینفع هستند و از ادامه این شرایط صدمه می بینند.
آیت الله عاملی تصریح کرد: باید روی آموزش کار نماییم و اگر بچه ای در مدرسه به درستی آموزش ببیند، محال است که درختی را ببرد و یا تخریبی به محیط زیست وارد کند.

۶۶ محیط بان از محیط زیست اردبیل محافظت می کنند
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل هم در این دیدار ضمن اشاره به این که تابحال ۱۴۷ محیط بان در عرصه محافظت از محیط زیست و طبیعت در کشور به شهادت رسیده اند، اظهار نمود: در استان اردبیل ۶۶ محیط بان ۱۷۴ هزار هکتار مناطق تحت مدیریت و ۲۸۲ هزار هکتار منطقه شکار ممنوع را حفاظت می کنند.
حسن قاسم پور اضافه کرد: مناطق تحت مدیریت ۱۰ درصد عرصه های جنگلی و مرتعی را شامل می شود و با عنایت به تنوع زیستی گیاهی و جانوری و ارزش حفاظتی بالا، علاوه بر منابع طبیعی و جهاد کشاورزی سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان قائم مقام دولت بخشی از این نقاط را تحت مدیریت دارد.
وی به مدیریت و کنترل قطع درختان، بوته کنی، تخریب، تصرف، آتشسوزی، شکار و صید از جانب محیط بانان اشاره نمود و اظهار داشت: در سایر نقاط شکار ممنوع، شعاع هفت کیلومتری نقاط مرزی و چند نقطه دیگر هم به دنبال ارتقای ارزش حفاظتی در حد مناطق تحت مدیریت هستیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل بیان نمود: در حوزه محیط زیست انسانی، بحث کارخانه ها و واحدهای خدماتی محیط زیست خویش را بعنوان حامی، همیار و همگام با توسعه و سرمایه گذاری در استان می داند و در دوره مدیریت جدید محیط زیست با قوت به رونق اشتغال کمک خواهد شد.
وی ضمن اشاره به این که پیشتر محیط زیست را با عنوان محیط ایست در مقابل رونق تولید عنوان می کردند، تصریح کرد: به هیچ وجه آن روش را قبول نداریم و هم اکنون مجوزها با سرعت به صورت قانونی صادر می شود و البته در مرحله بهره برداری هم کارشناسان فعالیت ها رصد کرده و با ایجاد هرگونه آلودگی احتمالی برخورد می کنند.
قاسم پور افزود: در حوزه فرهنگ سازی، پژوهش و تنویر افکار عمومی هم تلاش می شود تا دانش آموزان، دانشجویان، اساتید، طلبه ها و سایر اقشار با شعار افزایش مسئولیت اجتماعی محافظت از محیط زیست از آموزش های لازم برخوردار شوند.
در این دیدار که تعدادی از یگان حفاظت و ضابطان دادگستری حضور داشتند، کارت همیار محیط زیست به امام جمعه اردبیل تقدیم شد.
سالروز ولادت امام رضا (ع) با عنوان روز ملی محیط بان و هفته محیط زیست سال جاری، از ۱۶ تا ۲۲ خرداد با شعار "محیط زیست مردم پایه، هوشمند و فناورانه" نام گذاری شده است.


منبع:

1401/03/15
12:46:38
5.0 / 5
161
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک