طرح مدیریت وسیع ترین پناهگاه حیات وحش ایران تصویب گردید

طرح مدیریت وسیع ترین پناهگاه حیات وحش ایران تصویب گردید به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی مدیرکل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست از تصویب طرح مدیریت وسیع ترین پناهگاه حیات وحش کشور در شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان جنوبی اطلاع داد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، رضا اقتدار اظهار داشت: «پناهگاه حیات وحش نایبندان» وسیع ترین منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است که با وسعتی بیشتر از ۱.۵ میلیون هکتار در قلمرو سرزمینی استان خراسان جنوبی قرار دارد.
وی اضافه کرد: مطالعات طرح مدیریت «پناهگاه حیات وحش نایبندان» در سال۱۳۹۷ توسط دانشگاه یزد انجام شده و برنامه های مدیریتی آن طبق نقشه پهنه بندی عملیاتی می شود و این منطقه به هشت زون یا پهنه مدیریتی تفکیک شده است.
اقتدار افزود: پیگیری های مستمر اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی برای تصویب طرح مزبور بعنوان سند بالادستی اجرای برنامه مدیریت در این منطقه نتیجه بخش بوده و در آستانه روز جهانی تنوع زیستی در دهم اردیبهشت ماه منجر به دریافت مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان جنوبی شد.
مدیرکل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: با دریافت این مصوبه، گام مهمی در راه اجرای برنامه مدیریت مشارکتی نایبندان برداشته شده که با همراهی دستگاههای دولتی و ذینفعان صنفی، مدنی و مردمی تحقق خواهد یافت.

«پناهگاه حیات وحش نایبندان» وسیع ترین منطقه حفاظت شده ایران است که در شهرستان طبس، استان خراسان جنوبی واقع شده است.

این منطقه یک میلیون و ۴۲۲ هزار هکتاری که در عمق کویر مرکزی قرار دارد، در سال ۱۳۸۰ بعنوان «پناهگاه حیات وحش تحت حفاظت» قرار گرفت.
ویژگی خاص نایبندان دورافتادگی کامل آن و محاصره از هر سو با دشت کویر است.
وجود دو قله مرتفع ۳۰۰۹ متری نایبندان و ۲۴۵۰ متری علی آباد سبب شده تا منابع آبی لازم برای رشد گیاهان و زندگی حیوانات مختلف در این منطقه فراهم گردد.
نایبندان منطقه ای با کمترین تعارضات انسانی و حداقل فعالیتهای صنعتی و کشاورزی است و این شرایط طبیعی نسبتاً بکری را برای جانوران پناهگاه فراهم آورده است.


1401/03/17
11:56:42
5.0 / 5
154
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک