50 میلیاردریال برای مبارزه با سنبل آبی تالاب انزلی اختصاص یافت

50 میلیاردریال برای مبارزه با سنبل آبی تالاب انزلی اختصاص یافت به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان اعلام نمود: 50 میلیاردریال اعتبار از محل اعتبارات سفر رییس جمهوری برای پروژه مبارزه با گیاه مهاجم سنبل آبی در تالاب انزلی اختصاص یافته است که عملیات اجرائی آن از هفته آتی شروع می شود.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از خبرگزاری ایرنا، رضا زمانی روز سه شنبه به مناسبت هفته پاسداشت محیط زیست در نشست مطبوعاتی اضافه کرد: علاوه بر پس روی آب دریای خزر که سبب تهدید تالاب انزلی شده است بارزترین چالشی که در نیم قرن گذشته این تالاب بین المللی را در معرض خطر قرار داده ورود فاضلاب های خانگی است.
وی با اعلان اینکه ورود فاضلاب های خانگی شهرهای مجاور و به ویژه شهر رشت یکی از با اهمیت ترین معضلات تالاب انزلی است اظهار داشت: حدود ۳۸۰ هزار مترمکعب فاضلاب در سال وارد این تالاب می شود و با اهمیت ترین فاضلاب، فاضلاب شهر رشت است که بوسیله دو رودخانه زرجوب و گوهر رود که بهم متصل می شوند و رودخانه پیربازار را می سازند و وارد تالاب انزلی می شوند و همین طور ورود ۴۰۰ هزار متر مکعب پساب کشاورزی از چالش های مهم این تالاب بین المللی است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان همین طور با اعلان اینکه بیش از ۶۰۰ هزار تن رسوب که حاصل عدم آبخیزداری از بالادست است و به وسیله ۱۰ رودخانه دائمی وارد تالاب انزلی می شود، گفت: عدم ورود فاضلاب خانگی و رعایت حقابه تالاب انزلی در فصول کشاورزی دو راهکاری است که می تواند احیاگر تالاب انزلی باشد؛ برای اینکه ورود آب سالم می تواند در احیا و خود پالایی تالاب کمک نماید.

زمانی درباب طرح بایوجمی که بدلیل فشار افکار عمومی و دغدغه مندان زیست محیطی در تالاب انزلی متوقف گردید، گفت: اشکالات بسیار زیادی در این طرح بود که با فشار علاقمندان به محیط زیست این طرح متوقف گردید و روند پیگیری حقوقی این طرح حالا هم بوسیله سازمان و هم مراجع قضایی ادامه دارد.
وی درباب فعالیت آژانس همکاریهای بین المللی ژاپن (جایکا) در تالاب انزلی نیز اظهار داشت: جایکا از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۹ چند طی مرحله در استان کار کردند که به زعم نظر بسیاری کارشناسان این پروژه می توانست موفقیت های بیشتری داشته باشد اما نقد زیادی بر آن وارد است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: در پروژه جایکا می شد برای چالش های اصلی تالاب بین المللی انزلی همچون بحث مدیریت رسوب و فاضلاب اقدامات موثری صورت گیرد که عملا اقدامی نشد و عمداتا به یک سری پروژه های پایلوت، بحث آموزشی و گردشگری پرداخته شد.
زمانی همین طور با اعلان اینکه پدیده های زیست محیطی راهکارهای فوری ندارند، درباب چالش پسماند اظهار داشت: عدم مدیریت پسماند چالش استانهای شمالی است و در موضوع پسماند سراوان حق با مردم است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان درباب مدیریت پسماند استان اظهار داشت: در این خصوص چاره ای جز مدیریت پسماند بوسیله تفکیک از مبدا نداریم که در این خصوص شهرداری کیاشهر پیشرو است و البته رفع چالش های محیط زیستی بدون مشارکت مردمی و رسانه میسر نیست.منبع:

1401/03/17
22:19:29
5.0 / 5
160
تگهای خبر: آب , آموزش , حفاظت , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک