بررسی علمی برخی گیاهان مهاجم كه محیط زیست ایران را به خطر انداختند؛

از کنوکارپوس تا مگس سفید بازهم پای سودجویان درمیان است

از کنوکارپوس تا مگس سفید بازهم پای سودجویان درمیان است خرید و فروش حیوان خانگی: در صورتیکه کشور با چالش های زیست محیطی مختلفی چون خشکسالی، تغییر اقلیم، ریزگرد، فرونشست زمین و بیابان زایی مواجه می باشد، ورود گونه های گیاهی مهاجمی چون ˮکنوکارپوسˮ و ˮپالونیاˮ محیط زیست شکننده ایران را با چالش های جدیدی روبرو کرده و سبب خسارات زیست محیطی زیادی شده است.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، درختی همیشه سبز است که به طور معمول در مناطق گرمسیر و خاک شور کاشته می شود. این درخت نیاز به زهکشی و مواد معدنی آلی ندارد و مقاومت خوبی در مقابل محیط سخت دارد و مقاوم به شوری و گرما و همین طور کم آبی است، در عین حال بنا بر اظهارات ثابت نشده از نظر علمی بسیار حساسیت زا و به شدت به زیر ساخت های شهری لطمه وارد میکند.
نام این درخت که یک گونه گیاهی مهاجم و منشا تولید آفت در ایران است، "کنوکارپوس" نام دارد.
اینگونه مهاجم تنها قسمتی از بلاهایی است که برمبنای اقدامات غیر علمی به کشور وارد و همچون آواری بر محیط زیست شکننده ایران تحمیل شده است.
بر اساس گفته ها، ۷۰ درصد فضای سبز شهر اهواز به کاشت این درخت مهاجم اختصاص یافته است، چون سایه خوبی دارد.
نمونه دیگر این اقدامات وارد کردن و کاشت گیاه "پالونیا" در شهرهای شمالی کشور است که عده ای آنرا درخت "پولساز" معرفی کردند، ولی دکتر آخانی استاد دانشگاه تهران این گفته را بی اساس می داند، چونکه گیاهان سریع الرشد دارای چوبی با کیفیت پایین هستند.
وی تاکید دارد که اینگونه ها زمانی که از زادگاه خود خارج می شوند، به سبب آنکه مهاجم طبیعی ندارند، به سرعت رشد می کنند و برای کشور مبدا، آفت زا می شوند.

چالش محیط زیست کشور با مهاجمان
دکتر حسین آخانی، استاد پردیس علوم و محقق حوزه محیط زیست دانشگاه تهران در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: متاسفانه سال ها است که فرهنگ اشتباهی در کشور رونق یافته و آن این است که "هر چیزی خارجی خوب است!". این فرهنگ منجر به بی توجهی به داشته های خودمان خصوصاً در زمینه هایی چون فضای سبز و محیط زیست شده است.
وی افزود: افرادی از سالهای قبل گونه هایی که خارجی ها روی آنها مطالعه و اهلی کردند را به کشور وارد و مبادرت به کاشت اینگونه های گیاهی کردند. این اقدامات کار آسانی است، به شکلی که برمبنای آن یک کسب وکار شکل گرفته است؛ ولی این اقدام تلفیقی از راحت طلبی و منفعت طلبی و ناآگاهی با چاشنی فساد است.
آخانی، اشاره کرد: نتیجه این اقدام آن خواهد شد که به یک باره در شهری مانند تهران، "چمن" و کاشت درختان سوزنی برگ" نماد فضای سبز و بی توجهی به گونه های گیاهی بومی کشور می شود و در نهایت سود چنین اقدامی به سمت اندک افرادی می رود که در این عرصه فعال می باشند.
این استاد دانشگاه تهران با تاکید بر این که این رویکرد در جنوب ایران و خوزستان به شکل بدتری انجام شده است، افزود: در جنوب ایران که منطقه گرمسیری و بسیار مستعد برای رشد یکسری از گونه های گیاهی مهاجم است، گونه های گیاهی چون "کهور آمریکایی" و یا "کنوکارپوس" در این منطقه رواج داده شد که گرفتاری های بزرگی را نیز برای مردم به وجود آورده است.

گیاه کنوکارپوس
آخانی به کاشت گیاه کنوکارپوس در جنوب کشور اشاره نمود و اظهار داشت: یکسری شواهد وجود دارد که این گیاه در هنگام بارندگی آلرژی ایجاد می کند، ولی دراین زمینه میان متخصصان اختلاف نظر وجود دارد که آیا این نظریه صحیح است یا خیر و مقالاتی نیز دراین زمینه انتشار یافته است و من این مساله را نه، رد می کنم و نه ۱۰۰ درصد آنرا قبول دارم، به سبب این که نیاز به مطالعات بیشتری دارد.
وی افزود: ولی آن چیزی که مسلم است و خسارت های بسیار بسیار سنگینی که این گیاه وارد کرده است، نمونه آن لطمه هایی است که به سیستم آب و فاضلاب شهری وارد شد؛ چون ریشه های این گیاه وارد لوله های آب و فاضلاب شهری می شود و اگر دقت شود، سال ها است که شهر اهواز در سالهای اخیر به سبب گرفتگی فاضلاب، با چالش هایی روبه رو شده و مسایل بهداشتی زیادی را برای مردم به وجود آورده است.


آخانی با اشاره به برخی ناآرامی ها در این شهر به سبب نبود تعدادی از زیر ساخت ها، یکی از متهمان اصلی این ماجراها را گیاه "کنوکارپوس" دانست که به زیر ساخت های شهری اهواز و خیلی از شهرها که مبادرت به کاشت این گیاه کرده اند، لطمه های فراوانی وارد کرده است.باز شدن پای مهاجم دیگر در سایر شهرها!
این استاد پردیس علوم دانشگاه تهران با اعلان اینکه کاشت گونه های مهاجم در سایر استانهای کشور نیز رخ داده است، اظهار داشت: متاسفانه یکی از اتفاقات خطرناکی که در شمال کشور رخ داد، وارد کردن گیاه خطرناک چینی به نام "پالونیا" (Paulownia) از طرف عده ای سودجو است و از آنجا که این گیاه رشد زیادی دارد، بر روی آن تبلیغ زیادی صورت گرفت و با یکسری گفته های عام پسند، این درخت "درخت پول ساز" نامگذاری شد و اعلام کردند، این درخت اگر کاشته شود، ۵ سال دیگر درخت بزرگی خواهد شد و می توان چوب آنرا فروخت و میلیاردها دلار ثروت آفرینی کرد.


آخانی با تاکید بر اینکه، این که گفته می شود اینگونه یک گیاه پول ساز است، گفته دروغی است، توضیح داد: گیاهان سریع الرشد، چوب با کیفیتی ندارند و چوب کنوکارپوس نیز پفکی است و اگر بخواهیم از آن بعنوان چوب استفاده نمائیم، باید با یکسری از پلیمرها مخلوط شود که این کار غیر محیط زیستی است. چون چوب یک ماده آلی است و می تواند در طبیعت تجزیه شود، ولی اگر برای افزایش استواری آن از یکسری پلیمری استفاده شود، محصول نهایی که شبه نئوپان است، برای محیط زیست خطرناکست.
وی افزود: متاسفانه یک عده افراد سودجو که یکی از آنها از کارشناسان یکی از دانشگاه ها بود و خودرا به نام استاد دانشگاه معرفی نمود، بر روی این درخت تبلیغ و نهالستان هایی را ایجاد کردند و لوگوی دانشگاه نیز بر روی این گیاه خطرناک زده شد.


آخانی با تاکید بر این که این درخت نه فقط در سطح وسیع در شمال کشور بلکه در همه جای ایران توسعه داده شد، به شکلی که بتازگی مشاهده کردم این در نورآباد ممسنی، اطراف تالاب زریوار و جاهای دیگر این درخت که مصرف آب زیادی هم دارد، کاشته شده است.
این استاد دانشگاه تهران اشاره کرد: همین طور این گیاه دارای پاجوش های خطرناکی است و اگر این گیاه در جایی کاشته شود، نمی توان آنرا از بین برد، به شکلی که برخی که مبادرت به کاشت این درخت در باغ خود کردند، می گفتند، حتی نمی توانند آنرا قطع کنند، چون ریشه این گیاه در سطح اراضی پخش می شود و مشکلات عدیده ای را برای باغداران به وجود می آورد.
بگفته وی این درخت همین طور یکی از گیاهانی است که میزبان آفات است و هر جایی که کاشته می شود، باغات آن منطقه را به شدت آلوده خواهدنمود.

سنبل آبی گونه مهاجم دیگر در پیکره محیط زیست ایران
این استاد دانشگاه از دیگر مشکلات محیط زیستی در شمال کشور را کاشت گیاه "سنبل آبی" عنوان نمود و اظهار داشت: بتازگی این گیاه وارد تالاب انزلی شده و تمام تالاب های منطقه را گرفته و حتی وارد دریای خزر نیز شده است. اینگونه گیاهی یک مهاجم خطرساز است، چون به حدی رشد این گیاه بالا است که در مدت چند روز یک تالاب را پر می کند و همه گیاهان و آبزیان را از بین می برد.


وی افزود: به غیر از اینها، نمونه های زیاد دیگری وارد فضای سبز شمال کشور شده اند که به تدریج هر کدام اثرات خودرا نشان می دهند.

طغیان مگس سفید با گونه مهاجم گیاهی!
آخانی، نمونه دیگر گونه های مهاجم را کاشت توت امریکایی در تهران نام برد و اضافه کرد: ایران سال ها درخت توت می کاشت و مشکلی در کشور نداشتیم، ولی زمانی که توت آمریکایی به کشور وارد و کاشته شد، محل زیست مگس سفید شد!


رفتار متفاوت گونه های مهاجم در کشور مبدا و مقصد
آخانی با تاکید بر این که هر گونه گیاهی در خانه خودش مهاجم نیست، اظهار نمود: گیاه "پالونیا" در چین کشت و استفاده تجاری می شود، ولی مساله این است که ما باید دقت کنیم که ایران کشوری است که با کمبود آب مواجه و فلور ما یک فلور بسیار حساس است؛ بدین جهت ما نباید اینگونه های مهاجم را وارد کشور نماییم.
وی مثال بارز دراین زمینه را ویروس کرونا دانست که تا آن زمان که در بدن خفاش است، مشکلی ایجاد نمی کند، ولی وقتی این ویروس وارد اکوسیستم بدن انسان می شود، مشکلات جدی را ایجاد می کند، به شکلی که صدها هزار میلیارد دلار به اقتصاد جهانی خسارت وارد کرد.
این استاد محیط زیست دانشگاه تهران با تاکید بر این که اینگونه ها وقتی از اکوسیستم خود دور می شوند، از آنجا که دارای دشمنان طبیعی نیستند، به سرعت رشد می کنند، افزود: در این صورت است که اینگونه ها خودشان "آفت آور" می شوند.منبع:

1401/03/25
09:23:02
5.0 / 5
93
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارندگی , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک