دام را از جایی تهیه کنید که تحت نظر سازمان دامپزشکی باشد

دام را از جایی تهیه کنید که تحت نظر سازمان دامپزشکی باشد معاون بهداشت و مدیریت بیماری دامی سازمان دامپزشکی تصریح کرد که اگر سازمان دامپزشکی نتواند به نحو درست به وظایف خود عمل کند، شاهد افزایش روز افزون بیماری ها در جامعه خواهیم بود.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، دکتر کریم امیری در نشست خبری با خبرنگاران، به مناسبت روز جهانی بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان، اظهار داشت: تابحال حدود بیشتر از ۱۴۰۰ عامل بیماری زا که می تواند انسان را بیمار کند، شناسایی شده است که از این عوامل بیماری زا بیشتر از ۶۰ درصد قابلیت انتقال از حیوان به انسان را دارند. بعضی از این بیماری ها در دام هیچ علائمی ندارند اما در انسان می تواند سبب بروز علایم شود. سازمان دامپزشکی ایران در این خصوص تلاش می کند که امنیت غذایی و بهداشتی برای جامعه ایجاد نماید.
او تصریح کرد: کشتارگاه های کشور ما آیینه تمام نمای نشان دهنده بیماری ها هستند. بازرسین دامپزشکی در کشتارگاه ها تلاش می کنند که فرآورده ای که سر سفره انسان قرار می گیرد، فرآورده سالمی باشد، یعنی سبب آلودگی و بیماری نشود. مثال آن تب مالت است که اگر به وظیفه خود عمل نکنیم، هیچ انسانی نمی تواند بدون بیماری زندگی کند. اگر سازمان دامپزشکی نتواند به نحو درست به وظایف خود عمل کند ما شاهد افزایش روز افزون بیماری ها در جامعه خواهیم شد.
امیری، خاطرنشان کرد: گزارش موارد بیماری سیاه زخم بسیار به ندرت و در افرادی است که با دام سر و کار دارند. دام هایی که مبتلا به این بیماری شوند، مورد درمان قرار می دهد و یا با واکسیناسیون گسترده با جلوگیری از بیماری در دام انسان ها را از خطر نجات می دهد. دامپزشکان سربازان گمنامی هستند که خود بیشتر از همه در معرض خطر این بیماری ها هستند اما تلاش می کنند با به خطر انداختن جان خود سلامت جامعه را حفظ کنند.
وی به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو اشاره نمود و اظهار داشت: در این رابطه سفارش اکید ما به مردم این است که دام را از جایی تهیه کنند که تحت نظر سازمان دامپزشکی باشد اما من بعنوان دامپزشک هیچ تضمینی نمی دهم که فردی دام را بخرد و در خانه سرش را ببرد و امنیت کامل داشته باشد. تمام تلاش ما کاهش خطر است اما توانایی از بین بردن خطر را نداریم. تلاش ما این است که دام هایی در میادینی که شهرداری به مردم معرفی کرده ارائه شود که کمترین خطر را داشته باشند و قبلا سم پاشی شده باشند تا از راه کنه ها انتقال به انسان صورت نگیرد ولی باز هم تضمین ۱۰۰ درصد وجود ندارد. تضمین ۱۰۰ درصد را جایی می دهیم که اگر کسی می خواهد گوشت مصرف کند، آنرا از قصابی خریده باشد که مهر دام پزشکی روی گوشت خورده باشد. در این نقطه تضمین کامل است که این گوشت توسط همکاران من بررسی شده است.
وی ضمن اشاره به این که حدود ۷۰۰ بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان وجود دارد، اظهار نمود: سل گاوی قابلیت انتقال به انسان دارد که اگر رعایت نشود، امکان دارد سلامت جامعه را به خطر بیندازند. بیماری مِشمِشه هم بعنوان یکی از خطرناک ترین بیماری ها در زمان جنگ های تن به تن (به همراه اسب) بوده است و این بیماری کشنده طی ۴۰ سال گذشته شاید تنها دو مورد انسانی (غیرایرانی) در ایران داشته است که هیچ کدام هم فوت نکرده اند و همه اینها مبین تلاش شبانه روزی ما و رصد باشگاه های اسب سواری است بشکلی که حتی اسبی با قیمت ۲۰ میلیارد تومان را هم به علت مبتلا شدن به مشمشه معدوم کردیم و این سبب می شود که بیماری در این گروه افزایش نیابد و انسان ها هم در آسایش زندگی کنند.
معاون بهداشت و مدیریت بیماری دامی سازمان دامپزشکی بیان نمود: منشاء خیلی از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان از حیات وحش است و حتی کرونا و ایدز هم منشاء حیات وحش دارند.
او درباره تأثیر تحریم ها در تهیه واکسن ها و داروهای در رابطه با بیماری های دام ها، بیان نمود: این گونه نبوده که نتوانیم واکسن وارد نماییم. تنها واکسن وارداتی دامی ما واکسن هاری است که امسال نسبت به سال قبل حدود ۳۰ درصد افزایش واردات داشتیم و واکسیناسیون ما در سگ های صاحب دار هم سه درصد نسبت به سالیان گذشته در پیشبینی ها افزایش پیدا کرده است. ما متولی واکسیناسیون سگ های بلاصاحب نیستیم بلکه سگ هایی که توسط شهرداری ها جمع آوری می شوند توسط ما واکسن زده می شوند. باید سگ های بدون صاحب جمع آوری، عقیم و درمان شوند و بعد از تزریق واکسن آزاد شوند اما از آنجاییکه تعداد سگ های بدون صاحب بخصوص در حاشیه شهرها روز به روز در حال افزایش می باشد ما تا هم اکنون مخالف رهاسازی آنها بوده ایم و فکر می نماییم این کار درست نباشد. بهترین کار کنترل سگ های بلاصاحب است تا مشکلی برای مردم به وجود نیاورند.
منبع:

1401/04/14
22:36:27
5.0 / 5
165
تگهای خبر: آلودگی , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک