تاکید مجدد وزارت بهداشت تزریق واکسن تاریخ مصرف گذشته آسترازنکا حقیقت ندارد

تاکید مجدد وزارت بهداشت تزریق واکسن تاریخ مصرف گذشته آسترازنکا حقیقت ندارد خرید و فروش حیوان خانگی: سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: شایعه استفاده از واکسن آسترازنکای تاریخ گذشته حقیقت ندارد و در هیچ یک از مراکز واکسیناسیون از هیچ واکسن تاریخ مصرف گذشته ای استفاده و تزریق نشده است.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، پدرام پاک آیین در این زمینه اظهار داشت: تاریخ انقضای آخرین محموله واکسن آسترازنکا که وارد کشور شده، برمبنای مجوز کارخانه تولید کننده واکسن که آن هم برمبنای مطالعات پایداری صورت گرفته، از شروع تولید شش ماه پس از زمان تولید تعیین شده بود که برابر بود با ۱۷ جولای ۲۰۲۲ مصادف با یکشنبه ۲۶ تیر یعنی روز گذشته بود.

سخنگوی وزارت بهداشت اشاره کرد: مستندات کامل مربوط به هر واکسن خارجی باید بعد از تولید توسط شرکت تولید کننده برای کشور مصرف کننده ارسال شود. درباب محموله اخیر آسترازنکا هم این مستندات بطور کامل توسط سازمان غذا و دارو وصول، بررسی و تایید شد.

وی اشاره کرد: بدون تایید مستندات واکسن خارجی در سازمان غذا و دارو هیچ واکسنی نمی تواند وارد کشور شود.

دستیار رسانه ای وزیر بهداشت اشاره کرد: مستندات آخرین محموله آسترازنکا که وارد کشور شده حاکی از آنست که تاریخ انقضا شش ماه پس از تولید در کشور مبدأ یعتی ۱۷ جولای ۲۰۲۲ ( ۲۶ تیرماه جاری) بوده است و این تاریخ روی برچسبی که سازمان غذا و دارو روی همه ویال های واکسن و نه اختصاصا روی این شماره سریال درج می کند، درج شد.

پاک آیین اضافه کرد: اگر به تصاویری که در فضای مجازی انتشار یافته دقت شود، برچسب سازمان غذا و دارو را می بینیم که کیو آر کد اختصاصی واکسن را دارد و همه اطلاعات واکسن که کارخانه تولیدکننده منظور کرده، شامل کد اختصاصی یا همان یو آی دی واکسن و در زیر این کد، شماره سریال و تاریخ دقیق انقضا درج شده است.

وی اضافه کرد: بدین سبب ویال واکسن از روز اول ورود به کشور در سازمان غذا و دارو تایید و بر چسب گذاری می شود سپس در اختیار مراکز واکسیناسیون قرار می گیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت همین طور اظهار داشت: در مورد واکسن های تولید داخل، سازمان غذا و دارو با کارخانه های تولید واکسن هماهنگ کرده است و این برچسب جداگانه چسبانده نمی گردد بلکه در زمان تولید روی لیبل اصلی قرار می گیرد ولی درباب واکسن های وارداتی که برچسب اصلی حاوی کد اختصاصی یا همان uid را نداشته باشد، برچسب روی ویال دارو نصب می شود.

پاک آیین اشاره کرد: مدت اعتبار واکسن آسترازنکا تا امروز به هیچ وجه منقضی نشده بود، بلکه تاریخ ۱۷ جولای ۲۰۲۲ که از ابتدا در کارخانه تولید کننده روی این واکسن درج شده و همان تاریخ را هم سازمان غذا و دارو از بدو ورود واکسن به کشور ثبت کرده بود، ملاک مصرف قرار گرفت.

سخنگوی وزارت بهداشت اشاره کرد: امکان استفاده از واکسن تاریخ گذشته در مراکز واکسیناسیون عملا منتفی است چونکه همه واکسن ها باید با کد uid اختصاصی در سامانه الکترونیک سلامت ثبت شوند و اگر تاریخ انقضای واکسن فرا رسیده و یا از تاریخی که در سامانه تی تک برای ویال واکسن درج شده، حتی یک روز گذشته باشد، سامانه اجازه ثبت واکسن را نمی دهد.

به گزارش وبدا، پاک آیین در آخر اشاره کرد: واکسن ها و سایر فراورده های دارویی که مدت اعتبار آنها به پایان رسیده باشد، بی درنگ از سیستم جمع آوری می شوند.منبع:

1401/04/27
19:11:42
5.0 / 5
101
تگهای خبر: بهداشت , ثبت , سلامت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک