رییس انستیتوپاستور ایران خبر داد

صادرات نخستین محموله واکسن های هپاتیت ب و ب ث ژ انستیتو پاستور ایران به ونزوئلا

صادرات نخستین محموله واکسن های هپاتیت ب و ب ث ژ انستیتو پاستور ایران به ونزوئلا رئیس انستیتو پاستور ایران از نخستین صادرات واکسن های تولیدی انستیتو پاستور ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به کشور ونزوئلا، اطلاع داد.


دکتر رحیم سروری در گفتگو با ایسنا، از نخستین صادرات واکسن های تولیدی انستیتو پاستور ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به کشور ونزوئلا، اطلاع داد و اظهار داشت: انستیتو پاستور ایران مؤسسه ای تحقیقاتی، تولیدی، خدماتی و آموزشی است که در سال ۱۲۹۹ تأسیس شد. در آن زمان لزوم تأسیس مؤسسه ای که بتواند در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری های واگیر فعالیت داشته باشد و در عین حال قادر به تولید بعضی از واکسن ها و موارد بیولوژیک لازم کشور باشد، احساس می شد.
وی اضافه کرد: این مؤسسه در طول تاریخ صد و چند ساله خود توانسته است در جهت کنترل خیلی از بیماری های عفونی در کشور و دنیا نقش های مهمی ایفا کند. این انستیتو از سالهای اولیه تاسیس، خویش را بعنوان یکی از پیشگامان و قطب های مهم تولید واکسن در منطقه و دنیا مطرح کرده است و اعتبار و وجهه قابل توجهی را با خدمات بهداشتی و تحقیقاتی خود در سطح ملی و بین المللی کسب کرده است.
سروری افزود: انستیتو پاستور ایران دهمین انستیتو پاستور در شبکه بین المللی انستیتو پاستورهای جهان از نظر سابقه، تأسیس شد. باید توجه کرد که هدف لوئی پاستور از تأسیس شعب انستیتو پاستور، مبارزه با بیماری های عفونی در سرتاسر جهان بوده است. بر همین مبنا انستیتو پاستور ایران در سالهای اولیه تأسیس شامل بخش های مایه کوبی، اپیدمیولوژی، آبله، ویروس شناسی، سل، شیمی، هاری، میکروب شناسی، واکسن سازی و ب ث ژ بوده و هر بخش و واحد متولی قسمتی از مشکلات بهداشتی کشور بود.
وی با اشاره به اینکه با تأسیس انستیتو پاستور ایران، تهیه واکسن آبله و آبله کوبی در همان سالهای اول در کشور متداول شد، اظهار داشت: واکسن های تولیدی آبله انستیتو پاستور ایران، به کشورهای عراق، افغانستان و مصر هم صادر گردیده است. در عین حال محققان انستیتو پاستور در سالهای بعد نقش مهمی در ریشه کنی آبله در منطقه خاورمیانه شرقی ایفا کردند.
سروری اظهار نمود: انستیتو پاستور ایران در سالهای بعد با تولید واکسن های موثر، در کنترل بیماری های دیگری نظیر وبا، حصبه، سل، هاری و هپاتیت هم نقش مهمی ایفا کرده است.
رئیس انستیتو پاستور ایران افزود: در عین حال واکسن های ب. ث. ژ جهت جلوگیری از بیماری سل و همینطور هپاتیت ب، جزء واکسن های مورد استفاده و الزامی برنامه واکسیناسیون همگانی (EPI) کشور هستند. تزریق این واکسن ها اقدامی بسیار مهم و با ارزش است که میتوان بوسیله آن با هزینه کم، شیرخواران، کودکان و بالغین را از مبتلا شدن به بیماری های سل و هپاتیت مصون نگه داشت. انستیتو پاستور ایران با تولید واکسن ب. ث. ژ از سال ۱۳۲۶، واکسن هپاتیت ب از سال ۱۳۸۵ و واکسن پاستوکووک بعنوان واکسن کووید ۱۹ از سال ۱۴۰۰، این خوشبختی را دارد که در داخل بدن هر کدام از هموطنانمان حداقل یک مولکول فرآورده بیولوژیک تولیدی این موسسه تزریق شده است و توانسته است در جلوگیری از ابتلای هموطنان مان به این بیماری ها نقش مهمی ایفا کند.
سروری با اشاره به اینکه صنعت داروسازی بعنوان یک صنعت استراتژیک در دنیا شناخته می شود که توانسته سهم زیادی در کسب درآمد و رشد اقتصادی برخی کشورها داشته باشد، اظهار داشت: در این خصوص صنعت داروسازی کشورمان بخصوص تولیدکنندگان فرآورده های بیولوژیک با تکنولوژی بالا به شرط برطرف شدن مشکلات و چالش های موجود، در راه رشد و توسعه بوده و در شرایط تحریم می توانند نقش مهمی را ایفا کنند. در عین حال علیرغم مشکلات فراوانی که در راه تأمین داروها و واکسن های مورد نیاز همچون تخصیص ارز، روابط بین الملل و مبادلات بانکی وجود دارد، اما همواره انستیتو پاستور ایران، با تلاش تمامی متخصصان خود تلاش کرده است به همراه سیاست های زنجیره تأمین سازمان غذا و دارو نیازهای اصلی مردم کشورمان را تأمین کند.
وی درباره صادرات محصولات تولیدی انستیتو پاستور ایران، اظهار داشت: با وجود عوامل مختلف و مختلفی که در راه صادرات مؤثر هستند، با عنایت به این که تعاملات سیاسی بین کشورها تا حد زیادی بر این مورد تأثیرگذار است، انستیتو پاستور ایران تمامی تلاش خویش را صرف استفاده از فرصت های پیش آمده کرده است تا محصولات باکیفیت خویش را به سایر کشورها صادر کند. در این راستا، با عنایت به درخواست معاونت علمی فناوری، آموزش و بهداشت ریاست جمهوری کشور ونزوئلا و پیگیری های سفارت جمهوری اسلامی ایران در آن کشور و اداره کل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت در خصوص تأمین حداقلی واکسن های ب. ث. ژ و هپاتیت ب تولیدی انستیتو پاستور ایران، نخستین گام های مؤثر صادراتی این واکسن ها برداشته شد و نخستین واکسن های صادراتی انستیتو پاستور ایران در پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال تولید دانش بنیان و اشتغال زایی و در جهت منویات مقام معظم رهبری، به مقدار ۲۰۰ هزار دز واکسن ب. ث. ژ و ۲۰۰ هزار دز واکسن هپاتیت ب به کشور ونزوئلا صادر و به فروش رسید.
سروری اظهار داشت: باتوجه به آنچه که گفته شد و با عنایت به این که صادرات دارو و واکسن در کشور ما در این سال ها نتوانسته تراز مثبتی داشته باشد، انستیتو پاستور ایران قسمتی از میزان توان و ظرفیت تولید خویش را به صادرات مختص کرده است. ازاین رو یکی از استراتژی های جدید انستیتو پاستور ایران علاوه بر تأمین واکسن های مورد نیاز وزارت بهداشت، صادرات محصولات باکیفیت و استراتژیک خود به سایر کشورها است که این مهم می تواند علاوه بر تأمین نیازمندی های ایمن سازی مردم سایر کشورها، جایگاه بین المللی انستیتو پاستور ایران را بیشتر از پیش تقویت و توسعه دهد.
وی اظهار داشت: با عنایت به نقاط قوت انستیتو پاستور ایران همچون داشتن نیروی انسانی متخصص و برخورداری از حسن شهرت در سطح ملی و بین المللی، به منظور توسعه بازار و افزایش فروش بین المللی باید از تمام فرصت های موجود همچون فراهم بودن زمینه های انتقال تکنولوژی و همکاری با شرکای خارجی نهایت استفاده را کرد و در آینده ان شاءالله خبرهای خوب بیشتری از این موسسه واکسن ساز شنیده خواهد شد.


منبع:

1401/05/13
13:02:02
5.0 / 5
78
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک