ایران قوی؛ زنجان سربلند، ۱۵۶

معاون رییس جمهور: قانون هوای پاک قابلیت اجرائی و باز کردن گره از مشکل کشور را ندارد

معاون رییس جمهور: قانون هوای پاک قابلیت اجرائی و باز کردن گره از مشکل کشور را ندارد به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی، زنجان رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه ما در بحث قوانین مربوط به محیط زیست کشور مشکل داریم، اظهار داشت: به عنوان مثال مجلس شورای اسلامی در سال 1396 قانون هوای پاک را مصوب کرد که یک قانون ویترینی است و قابلیت اجرائی و باز کردن گره از مشکل کشور را ندارد.علی سلاجقه امروز (شنبه ۱۶ دی ماه) در جریان سفر رییس جمهور به زنجان، بعد از شنیدن دغدغه های فعالان صنعت، اساتید دانشگاه، فعالان محیط زیست استان اظهار داشت: به عنوان مثال در این قانون آمده است که در کشور بنزین یورو ۶ تولید و توزیع شود اما آیا خودرو های ما می توانند بنزینی با این کیفیت را بسوزانند؟ بنزین یورو ۶ در خودرو های ما مانند این است که در ظرف زنگ زده آب زلال بریزیم. خودرو های ما استاندارد نیست و نمی توانند این بنزین را بسوزانند.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، رییس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: صددرصد عوارض آلایندگی به حساب شهرداری ها و به عنوان منابع درآمد پایدار اختصاص می یابد که لازم است قسمتی از آن به صندوق ملی محیط زیست اختصاص پیدا کند.

وی با انتقاد از اختصاص عوارض آلایندگی صنایع به شهرداری ها، اشاره کرد: صددرصد عوارض آلایندگی بجای اختصاص به محیط زیست برای حل مشکلات زیست محیطی به شهردارها به عنوان منابع پایدار اختصاص می یابد و معین نیست پولی که باید صرف تجهیز صنایع برای کاهش آلایندگی شود، صرف چه چیزی می شود.

این مسئول اضافه کرد: پیشنهاد دادیم که حداقل ۲۰ درصد این عوارض به صندوق ملی محیط زیست اختصاص پیدا کند تا بتوان روی مشکلات زیست محیطی سرمایه گذاری کرد اما هر سال متاسفانه نمایندگان مجلس با این مهم مخالفت می کنند که جای تأسف دارد.

معاون رییس جمهور اشاره کرد: طبق قانون اصلاح صنعت خودرو، نمایندگان مجلس مصوب کردند که یک و نیم درصد هزینه هر خودرو به صندوق شکوفایی وزارت صمت واریز شود! در صورتیکه باید این بودجه به صندوق ملی محیط زیست اختصاص می یافت تا در عرصه محیط زیست هزینه می شد. در حقیقت با این کار پول اسقاط بازهم به حساب وزارت صمت می رود.

وی با تأکید بر پرداخت خسارت حیات وحش به کشاورزان و دامداران اظهار داشت: امسال صندوق بیمه محصولات کشاورزی و صندوق ملی محیط زیست قراردادی منعقد نمودند تا تمام خسارات حیات وحش به باغات پرداخت گردد اما چه کسی خسارتی که به محیط زیست و حیات وحش وارد می شود را می پردازد.

سلاجقه با اشاره به طرح های هادی سازمان حفاظت محیط زیست توضیح داد: ۲۵۰۰ روستای ما در مناطق حفاظت شده قرار گرفته اند که در جلساتی با بنیاد مسکن سعی کردیم با یک پروسه علمی مشکل مردم را حل نماییم. ما مردم را وسط کار آوردیم تا خودشان مناطق را حفظ کنند. اجازه نمی دهیم هیچ شرکتی در قالب رانت مردم را استثمار و محیط زیست آنها را نابود کند بلکه فقط بومیان حق فعالیت دارند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه رویکرد دولت مردمی سیزدهم در محیط زیست کاملا مردم پایه است، اضافه کرد: اصل ۵۰ قانون اساسی نیز حفظ محیط زیست را وظیفه مردم می داند اما سازمان حفاظت محیط زیست شکل گرفته تا مشارکت مردم را ساماندهی کند. در این جهت بیش از ۲ هزار خانه محیط زیست را در استانها راه اندازی کردیم که یک شبکه فکر و اندیشه برای شکل دهی به هرم محیط زیست کشور است.

معاون رییس جمهور اشاره کرد: ما بر اصل مشارکت مردم تاکید داریم و لایحه حفاظت مشارکتی را در همین راستا ارائه دادیم که تصویب آن در گرو عنایت نمایندگان مجلس است.

سلاجقه افزود: در بعضی کشورها ۷۰ درصد سرزمین را به مناطق حفاظت شده محیط زیست اختصاص داده اند و در دنیا نیز به طور متوسط ۲۵ درصد مساحت کشورها پهنه حفاظتی است اما این آمار در کشور ما ۱۱ درصد است.

وی با اشاره به طرح طبیعت گردی آشوراده نیز اظهار داشت: رییس جمهور در همان روزهای نخست دولت مطرح نمودند که همانطور که مسائل اقتصادی باید پیوست محیط زیستی داشته باشد، محیط زیست نیز باید توجیه اقتصادی داشته باشد. پس برای اولین بار در کشور نمونه عینی این مساله را در طرح طبیعت گردی آشوراده دیدیدم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور افزود: ما کاملا عالمانه با حفظ ضوابط محیط زیستی گام برداشتیم و طرحی که سال ها در کشور معطل مانده بود را برمبنای کار علمی به انجام رساندیم.

معاون رییس جمهور در ارتباط با خلیج گرگان نیز اظهار داشت: این مهم برمبنای تحقیقات کنسرسیوم دانشگاه های شمال کشور و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی اجرا شد و دیدیم که آب خزر آغاز به حرکت به سمت خلیج کرد و در یک مدت کوتاه ۵۰ هزار هکتار به وسعت خلیج افزوده شد.

سلاجقه به اشاره به افزایش مناطق حفاظت شده در کشور، اظهار داشت: پهنه های محیط زیستی، با حضور وزارت صمت، سازمان منابع طبیعی و سازمان حفاظت محیط زیست مشخص می شوند اما می بینیم که همین دستگاهی که زیر برگه انتخاب پهنه حفاظتی را امضا نموده است، اولین دستگاهی است که دریل و بولدوزرهایش به مناطق حفاظت شده یورش می برند.

این مسئول با انتقاد از اختصاص بی رویه اراضی برای کشاورزی در عین راندمان پایین، اظهار داشت: ما بجای کشاورزی علمی تنها بدنبال افزایش سطح زیر کشت هستیم. ما از سازمان نظام منهدسی و کشاورزی کشور انتظار داریم برمبنای علم روز دنیا تولید در واحد سطح را افزایش دهد و نه این که فقط سطح زیرکشت را اضافه کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری با اعلان اینکه دیپلماسی محیط زیست پیش قراول اصلی دیپلماسی کشور است، اظهار داشت: ما در جوامع بین المللی در هر کجا که حضور پیدا کردیم، قاطعانه حرف خودرا زدیم و مباحثی که مطرح کردیم با استقبال روبه رو شد. در یکی از این کنفرانس ها کشورهای توسعه یافته گفتند که برای کاهش انتشار آلایندگی چاه های نفت خودرا ببندید و از ما تجهیزات و تکنولوژی های مربوط به سوخت های پاک را بخرید که این عین استثمار است.

معاون رییس جمهور با تأکید بر این که بدون مجوز محیط زیست کلنگی بر زمین نمی خورد، اظهار داشت: در این دولت یک دفعه کلنگی بدون اجازه محیط زیست به زمین خورد (پتروشیمی میانکاله) که آن کلنگ هم یک دفعه برای همیشه شکسته شد.

سلاجقه با اعلان اینکه نقشه ارزش گذاری اقتصادی محیط زیست تا انتهای سال به ۸۰ درصد می رسد، اظهار داشت: با تکمیل این روند، هر جا که بخواهد اگر صنعتی دایر شود، می گوییم که ارزش آن زمین چه قدر است و در حقیقت ارزش آن صنعت در مقابل محیط زیست در دو کفه ترازو قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به افزایش حقوق و مزایای محیط بانان و پرسنل سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: بااینکه افزایش حقوق ها با تورم پیش نمی رود اما در بحث پرداختی ها اتفاقات خوبی افتاد. بااینکه این حداقل ها کفاف معیشت همکاران ما را نمی دهد اما تلاش می نماییم تا شرایط بهتر شود.

این مسئول اضافه کرد: در بحث تجهیزات محیط بانان و تجهیز پاسگاه ها نیز امسال ۱۰۰ خودرو خارجی به ناوگان ما اضافه خواهد شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: از نظر پرداختی دستگاهها، قبل از این دولت، سازمان حفاظت محیط زیست در رده ۲۷ دستگاه های اجرائی بود اما حالا در جایگاه سوم یا چهارم هستیم.

منبع:

1402/10/17
09:37:41
5.0 / 5
215
تگهای خبر: آب , بیمه , تكنولوژی , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک